Άρσεναλ – ΤΣΣΚΑ 4-1: Λακαζέτ και Ράμσεϊ έκαναν πάρτι (video)

Η Άρσεναλ έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Europa League

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Άαρον Ράμσεϊ και Αλεξάντερ Λακαζέτ, οι οποίοι σημείωσαν από δύο τέρματα, η Άρσεναλ επικράτησε εντός έδρας με σκορ 4-1 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Europa League. Τυπική διαδικασία απ' ότι φαίνεται η ρεβάνς στη Μόσχα, η οποία έχει οριστεί για τις 12/4.

Ο αγώνας

Α’ Ημίχρονο

Όλα λειτούργησαν άψογα από την αρχή για τους «κανονιέρηδες». Από το 7' η Άρσεναλ βρήκε τρόπο να διασπάσει την άμυνα της ΤΣΣΚΑ και να βρει δίχτυα με τον Ράμσεϊ, παρόλο που το γκολ δεν μέτρησε ποτέ ως οφσάιντ. Ο Ουαλός φρόντισε δύο λεπτά αργότερα να σκοράρει ξανά και να βάλει μπροστά την ομάδα του. Λίγο πιο μετά, στο 15', οι Ρώσοι ισοφάρισαν με το εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Γκολοβίν και «αγριέψαν» τους γηπεδούχους. Στο 23’ ο Λακαζέτ ευστόχησε σε πέναλτι και πέντε λεπτά αργότερα ο Οζίλ ζωγράφισε με την τέλεια ασίστ και ο Ράμσεϊ το τελείωσε με φοβερό τακουνάκι λόμπα πάνω από τον Ακινφέεβ. Ασταμάτητη η Αρσεναλ είχε και τέταρτο στο 35' με το σουτ του Λακαζέτ.

Β’ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από τα πρώτα λεπτά -όπου οι Ρώσοι πίεσαν και είχαν κάποιες φάσεις, προκειμένου να αγχώσουν την Άρσεναλ- το δοκάρι και ο Ακινφέεφ στέρησαν από τους Λονδρέζους το γκολ και από τον Ράμσεϊ το χατ ρικ που έψαχνε. Κορυφαία φάση ήταν το δοκάρι του Ουαλού στο 78', με την Άρσεναλ να αποφεύγει τα ρίσκα και τις παράτολμες ενέργειες, έτσι και αλλιώς το 4-1 ήταν υπεραρκετό και το προβάδισμά της μόνο με θαύμα θα ανατραπεί στη Μόσχα.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Τζάκα, Γουίλσιρ (75' Ελνενί), Ράμσεϊ, Εζίλ, Μχιταριάν (61' Ιγόμπι), Λακαζέτ (74' Γουέλμπεκ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ακινφέεφ, Στσενίκοφ, Α. Μπερεζούτσκι, Β. Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Κουτσάεφ, Νάτσο (74' Μιλάνοφ), Τζαγκόεφ (64' Ντζαγκόεφ), Γκολοβίν, Μούσα (83' Κοσόνοφ), Γουέρνμπλουμ.

Σκόρερ: 9', 28' Ράμσεϊ, 23', 35' Λακαζέτ / 15' Γκολοβίν.

Κίτρινες: Τζάκα, Μπεγερίν / Τζαγκόεφ, Μούσα, Στσενίκοφ, Ακινφέεβ.