Απέδρασε από το Λουξεμβούργο η Μίλαν

Χωρίς να εντυπωσιάσει, η Μίλαν κέρδισε με το «φτωχό» 1-0 τη Ντουντελάνζ στο Λουξεμβούργο, ξεκινώντας με το δεξί στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον έκτο όμιλο του Europa League η Μίλαν, η οποία νίκησε με 1-0 τη Ντουντελάνζ στο Λουξεμβούργο. Αν και σαφώς ανώτεροι από την αντίπαλό τους, οι «ροσονέρι» δεν εντυπωσίασαν.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, με τη Μίλαν να έχει την κατοχή αλλά να μην καταφέρνει να βρει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Ο Ιγκουαΐν έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Μιλανέζους στο 12’, ενώ για τη Ντουντελάνζ τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους την έχασε στο 36΄ο Στολτζ, όταν βρέθηκε απέναντι στον Πέπε Ρέινα αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο μπήκαν αποφασισμένοι να δείξουν στον αγωνιστικό χώρο την ανωτερότητά τους. Ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν αρχικά προειδοποίησε στο 49’ με ένα δυνατό σουτ το οποίο σταμάτησε με ωραία επέμβαση ο Φρίσινγκ και δέκα λεπτά αργότερα (59’) άνοιξε το σκορ, όταν πήρε ωραία πάσα από τον Καστιγέχο και σούταρε δυνατά, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα της Ντουντελάνζ.

Στη συνέχεια η Μίλαν συνέχισε να πιέζει, χωρίς όμως να καταφέρει να διευρύνει το προβάδισμά της, ενώ από την άλλη η Ντουντελάνζ δεν μπόρεσε να απειλήσει ποτέ ουσιαστικά με ισοφάριση. Στο 83’, ο πολύ καλός Φρίσινγκ απέκρουσε εντυπωσιακά ένα πολύ καλό σουτ του Ιγκουαΐν χαμηλά στην αριστερή του γωνία και έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τη Μίλαν να περιμένει τον Ολυμπιακό στο "Σαν Σίρο" την επόμενη αγωνιστική.