Αούστρια Βιέννης-ΑΕΚ 0-0: ΑΕΚάρα στους 32! (vid)

Μεγάλη πρόκριση της ΑΕΚ στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ!

Μετά από παλληκαρήσια εμφάνιση στη Βιέννη, η ΑΕΚ πήρε τον βαθμό που ήθελε κόντρα στην Αούστρια με ισοπαλία 0-0 και πήρε την πρόκριση στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ με 8 βαθμούς στον όμιλο. Παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις στη Βιέννη.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στη Βιέννη άρχισε με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και να χάνει πολύ καλή ευκαιρία στο 5’ με σουτ του Γαλανόπουλου που έφυγε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι Αυστριακοί κέρδισαν κάποια μέτρα στο γήπεδο με την πάροδο του χρόνου, αλλά η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 15’. Ο Λιβάγια πάσαρε στον Αραούχο εντός περιοχής, αυτός έπιασε το πλασέ απέναντι από την εστία που έφυγε ψηλά άουτ. Στη συνέχεια, ο αγώνας είχε πολύ καλό ρυθμό, με την ελληνική ομάδα να λειτουργεί πολύ καλά μεσοαμυντικά σε ένα ημίχρονο με ελάχιστες καλές φάσεις. Έτσι, φυσιολογικά, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 0-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους Αυστριακούς να έχουν την κατοχή της μπάλας και να ψάχνουν το γκολ, όντας πολύ βελτιωμένοι. Από την άλλη, η ΑΕΚ πρόσεχε περισσότερο τα νώτα της και έψαχνε τις αντεπιθέσεις για να απειλήσει. Στο 68’ ο Χολτζχάουσερ έκανε την σέντρα στη περιοχή, ο Τσιντώτας απέκρουσε με γροθιές και ο επερχόμενος Σράντι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Οι Αυστριακοί συνέχισαν να πιέζουν και η ΑΕΚ στα τελευταία στάδια του αγώνα περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο. Παρά την πίεση των Αυστριακών στο τέλος, η ΑΕΚ άντεξε και πήρε την πρόκριση για τους 32 της διοργάνωσης, ολοκληρώνοντας την μεγάλη της υπέρβαση.

Οι συνθέσεις:

Αούστρια Βιέννης: Πεντζ, Μπλαουενστάινερ, Σάλαμον, Μοχάμεντ, Σέρμπεστ, Χολτζχάουσερ, Ιμπραχίμ, Πρόκοπ, Σράντι, Πιρές, Φριζενμπίχλερ

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Λόπες, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Λιβάγια, Αραούχο

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση