Ανησυχία για Μήτρογλου

Μεγάλη ανησυχία στις τάξεις της Μαρσέιγ με τον Κώστα Μήτρογλου να χάνει τον δεύτερο ημιτελικό με την Σάλτσμπουργκ και να τίθεται αμφίβολος και για τον τελικό

Μετά τον τραυματισμό του στον αγώνα της Μαρσέιγ με την Ανζέ, ο Κώστας Μήτρογλου θα μείνει εκτός για δύο εβδομάδες καθώς υπέστη τράβηγμα στο ισχίο.  Με αυτά τα δεδομένα χάνει τον επαναληπτικό με την Σάλτσμπουργκ και εάν καταφέρουν να περάσουν στο τελικό τότε με το ζόρι προλαβαίνει.

Η Μαρσέιγ «γκέλαρε» εκτός έδρας κόντρα στην Ανζέ με 1-1 κι έχασε έτσι την ευκαιρία να πιάσει την Μονακό στην 3η θέση της βαθμολογίας που δίνει εισιτήριο για το champions league της επόμενης περιόδου.

Ο Μήτρογλου μπήκε αλλάγη στο 81ο λεπτό στον αγώνα της Μαρσέιγ με την Ανζέ εκτός έδρας για την 35η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος, και όχι μόνο δεν κατάφερε να σκοράρει αλλά τραυματίστηκε στις καθυστερήσεις και οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για απουσία δύο εβδομάδων.

Ο διεθνής στράικερ, ο οποίος διανύει καλή περίοδο, χάνει σίγουρα τη ρεβάνς του Europa League με την Ζάλτσμπουργκ στην Αυστρία, όπου η ομάδα του θέλει να υπερασπιστεί το υπέρ της 2-0 από το πρώτο παιχνίδι στο "Βελοντρόμ".

Ο τελικός της διοργάνωσης γίνεται στις 16 Μαΐου στο Λιόν και αν περάσει η Μαρσέιγ, ο Μήτρογλου θα προλάβει οριακά. Ουσιαστικά, κάνει αγώνα δρόμου για να είναι έτοιμος ιατρικά και αγωνιστικά, ώστε να βοηθήσει την ομάδα του για το τρόπαιο.