7ος Όμιλος:Ακολούθησε τη Στεάουα η Πλζεν

Η Πλζεν έγινε η δεύτερη ομάδα του έβδομου ομίλου που προκρίθηκε στους «32» του Europa League μετά τη Στεάουα Βουκουρεστίου.

Οι Τσέχοι νικήσαν 2-0 στο Πλζεν τους αδιάφορους Ρουμάνους για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης και την ακολούθησαν στην επόμενη φάση, αδιαφορώντας για το τι θα συμβεί την έκτη και τελευταία αγωνιστική.

Έτσι, η νίκη της Λουγκάνο επί της Χάποελ Μπερ Σεβά στην Ελβετία με 1-0, άφησε αμφότερες εκτός συνέχειας.

Πλζεν-Στεάουα 2-0

Οι Τσέχοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στην ήδη προκριθείσα πρωταθλήτρια Ευρώπης του 1986. Στη συνέχεια, οι Ρουμάνοι εγκαταστάθηκαν στην αντίπαλη εστία και έχασαν ευκαιρίες για να προηγηθούν, χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ίδιο μοτίβο πήγε να ξεκινήσει και το δεύτερο ημίχρονο. Όμως, στο 49’ ο Χριόφσκι έδωσε στον Πετρζέλα και αυτός μέσα στην περιοχή έκανε το 1-0. Η Στεάουα πίεσε ακόμα περισσότερο, όμως δεν κατάφερε να βρει κάποιον να σπρώξει την μπάλα στα τσέχικα δίχτυα. Έτσι, στο 76’ ο Χόραβα έδωσε στον Κοβιτς και αυτός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στο οποίο η μπάλα κόντραρε έκανε το 2-0, «καθάρισε» την αναμέτρηση και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Λουγκάνο-Μπερ Σεβά 1-0

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και έχασαν ευκαιρίες μέχρι το 30’, όμως, στη συνέχεια, οι Ελβετοί εγκαταστάθηκαν στην εστία των Ισραηλινών, χωρίς να καταφέρουν να προηγηθούν.

Όμως, στο 50’ ο Τζούνιορ μέσα στην περιοχή έκανε το 1-0, αλλάζοντας τα δεδομένα της αναμέτρησης. Το γκολ αυτό δεν «αφύπνισε» την Μπερ Σεβά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν και να δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες, χωρίς να αλλάξει κάτι, με αποτέλεσμα να αποκλειστούν από τους «32».