24 sports

3ος Όμιλος: Πέρασε η Μπράγκα, μπλέξιμο για Λουντογκόρετς!

Με τον Φρανσέρτζιο να πετυχαίνει δύο γκολ η Μπράγκα νίκησε 3-1 την Χόφενχαϊμ και πέρασε στην επόμενη φάση του Europa League. Ήττα για και... μπέρδεμα για την Λουντογκόρετς.

Τόλμησε να ισοφαρίσει και γύρισε το... μάτι του Φρανσέρτζιο. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε την Μπράγκα στη νίκη 3-1 επί της Χόφενχαϊμ, με την οποία και πήρε και την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Europa League.

Την ίδια στιγμή η Λουντογκόρετς γνώρισε την ήττα 2-1 στην έδρα της από τη Μπασακσεχίρ και πλέον θα παίξει την πρόκρισή της στην τελευταία αγωνιστική.

Στην Πορτογαλία η Μπράγκα άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Μαρσελίνιο. Οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 1-1 στο 74ο λεπτό με τον Ουτ, αλλά τα δύο γκολ του Φρανσέρτζιο (81’ και 90+3) έδωσαν τη νίκη στους Πορτογάλους.

Στην Βουλγαρία οι Μπασάκσεχίρ προηγήθηκαν αρκετά γρήγορα στο σκορ με 2-0. Στο 20ο λεπτό με τον Βίσκα και στο 27ο λεπτό με τον Φρέι. Η Λουντογκόρετς μπόρεσε μόνο να μειώσει στο 65ο λεπτό με τον Μαρσελίνο.

Πλέον στην τελευταία αγωνιστική οι δύο ομάδες θα παίξουν την πρόκριση. Η Μπασακσεχίρι θέλει νίκη στην Τουρκία απέναντι στην Μπράγκα για να πάρει το εισιτήριο με την Λουντογκόρετς να χρειάζεται έστω κι έναν βαθμό απέναντι στην Χόφενχάιμ στη Γερμανία.