2oς Όμιλος: Στους «32» η Παρτίζαν

Ο Οζέγκοβιτς ήταν ο ήρωας της βραδιάς στο Βελιγράδι

Η Παρτίζαν μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε πολύ νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Γιάνκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Ταβάμπα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 12’.

Η Γιανγκ Μπόις όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ισοφάρισε στο 25ο λεπτό. Ο Σουλεϊμάνι εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της Παρτίζαν κοιμήθηκε και ο Ενγκαμαλέου με κοντινό σουτ έκανε το 1-1.

Οι Ελβετοί πήραν ψυχολογία από το γκολ και ισορρόπησαν το παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για δεύτερη φορά μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληωη Η Γιάνγκ Μπόις συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και απείλησε με δύο σουτ του Ενσαμέ.

Παρά τις ευκαιρίες των Ελβετών η Παρτίζαν πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Οζέγκοβιτς να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά για το 2-1 στο 53ο λεπτό.

Στη συνέχεια η Γιανγκ Μπόις πάλεψε αλλά η Παρτίζαν με ψυχραιμία διατήρησε το προβάδισμα και τη νίκη που της έδωσε την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου η Σκεντέρμπεου έκανε την έκπληξη επικρατώντας με 3-2 της πρωτοπόρου και ήδη περασμένης στην επόμενη φάση, Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Οι Κροάτες πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 16’ με τον Τσιγκάνοφ να πλασάρει για το 0-1. Το προβάδισμα της Ντιναμό όμως δεν κράτησε παραπάνω από δυο λεπτά καθώς στο 18ο λεπ΄το ο Οσμάνι ισοφάρισε το σκορ για τους Αλβανούς.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ αλλά στην επανάληψη οι Αλβανοί μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ολική ανατροπή και το κατάφεραν. Στο 53’ ο Τζέιμς σκόραρε μέσα από την περιοχή για το 2-1 και λίγα λεπτά αργότερα, στο 57’ ο Σάουε έκανε το 3-1 δίνοντας προβάδισμα δυο γκολ στην ομάδα του.

Οι Κροάτες θέλησαν να επιστρέψουν στο ματς, σκόραραν στο 91ο λεπτό με τον Ράσιν και στη συνέχεια έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Καντάρ να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ, σε εκτέλεση φάουλ. Το 3-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τους Αλβανούς να πανηγυρίζουν ένα αποτέλεσμα χωρίς αντίκρισμα