Αυτές πέρασαν

Μία μεγαλειώδης πρόκριση στους ομίλους του Europa League πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης η Άστρα Τζούρτζου. Η πρωταθλήτρια Ρουμανίας νίκησε 1-0 της Γουέστ Χαμ στο νέο σπίτι των Λονδρέζων από αυτή τη σεζόν (Ολυμπιακό Στάδιο), χάρη σε γκολ του Τεϊσέιρα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης στέλνοντας παράλληλα την ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς σπίτι της!

Το εντυπωσιακό είναι πως η Γουέστ Χαμ αποκλείστηκε για δεύτερη στη σειρά σεζόν από την Άστρα (!), αφού πέρυσι οι Ρουμάνοι είχαν προκαλέσει κάζο στους Λονδρέζους στα προκριματικά του Europa νικώντας 2-1 στην έδρα τους και παίρνοντας ισοπαλία 2-2 στην αγγλικη πρωτεύουσα.

Στους ομίλους θα βρεθεί και η Φενέρμπαχτσε, η οποία διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στην Γκρασχόπερς, αλλά και η Σασουόλο (για πρώτη φορά στην ιστορία της) που έμεινε όρθια στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (1-1), ενώ η Σπάρτα Πράγας πέτυχε σπουδαία ανατροπή καθως αν και βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ νίκησε 3-2 την Σεντερίσκε.

Πρόκριση-θρίλερ για την Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα στην Κροατία. Η Χάιντουκ πήρε τη νίκη με 2-1 στο 90λεπτο και έστειλε το ματς στην παράταση αφού ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο Ισραήλ, εκεί οι δύο ομάδες δεν σκόραραν και στη διαδικασία των πέναλτι οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και επιβλήθηκαν 4-3. Σημειώνεται πως έπαιξε σε όλο το ματς για τους Κροάτες ο Γκέντσογλου, ο οποίος έκανε και το 2-1 στη "ρωσική ρουλέτα" αλλά το γκολ του από την άσπρη βούλα δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του για να πάρει την πρόκριση.

Τα αποτελέσματα των play offs (με μαύρα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν, σε αγκύλη τα σκορ των πρώτων αγώνων)

Καραμπάγκ - Γκέτεμποργκ 3-0 (19' Σαντίγκοφ, 26' Μουάρεμ, 51' Κιντάνα) [0-1]

Μπρόντμπι - Παναθηναϊκός 1-1 (35' Μούχταρ / 65' Ιβανόφ) [0-3]

Γκρασχόπερς - Φενέρμπαχτσε 0-2 (77' Φερναντάο, 84' Στοχ) [0-3]

Σλόβαν Λίμπερετς - ΑΕΚ Λάρνακας 3-0 (8', 15', 41' Σικόρα) [1-0]

Ρόζενμποργκ - Αούστρια Βιέννης 1-2 (59' Γκίτκαερ / 58' Γκρούνβαλντ, 69' Καγιόντε)  [1-2]

Παρτιζάνι - Κρασνοντάρ 0-0 [0-4]

Άλκμααρ - Βοϊβοντίνα 0-0 [3-0]

Άντερλεχτ - Σλάβια Πράγας 3-0 (22' (πεν.) Τέλεμανς, 40' (πεν.) Τεόντορτσικ, 60' Χέιλεν) [3-0]

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ - Αστάνα 2-2 (27' Γκορντέιτσουκ, 89' Στάσεβιτς / 50' Μαξίμοβιτς, 76' Τουμάσι ) [0-2]

Γκενκ - Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ 2-0 (2' Σαμάτα, 50' Μπέιλι) [2-2]

Σκεντίγια - Γάνδη 0-4 (60', 67' Κουλιμπαλί, 81' Πέρμπετ, 86' Νέτο) ( [1-2]

Οσμανλίσπορ - Μίντιλαντ 2-0 (20', 50' Τιάγκο Πίντο) [1-0]

ΠΑΟΚ - Ντινάμο Τυφλίδας 2-0 (5' Ροντρίγκες, 45' Τζαβέλλας) [3-0]

Σπάρτα Πράγας - Σεντερίσκε 3-2 (44' Λαφάτα, 69' Σούραλ, 85' Μπράμπετς / 35' Ούχρε, 40' Κλόβε) [0-0]

Μάριμπορ - Γκαμπάλα 1-0 (66' Ταβάρες) [1-3]

Ερυθρός Αστέρας - Σασουόλο 1-1 (54' Κατάι / 28' Μπεράρντι) [0-3]

Χάιντουκ Σπλιτ - Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-1 [3-4 στα πέναλτι] (40', 59' Κόσιτς / 52' Σκαριόνε)  [1-2]

Ολυμπιακός - Αρόουκα 2-1 (94' Ντομίνγκες, 113' Ιντέγε /  80' Γκεγκέ) [1-0]

Σεντ Ετιέν - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 0-0 [2-1]

Γουέστ Χαμ - Άστρα Τζούρτζου 0-1 (45' Τεϊσέιρα) ( [1-1]

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Ινστανμπούλ Μπασάκσεχίρ 2-0 (23' (αυτ.) Αταμάχ, 71' Μάρλος) [2-1]

Ραπίντ Βιέννης - Τρέντσιν 0-2 (12' Λόρενς, 35' Πάουρ) [4-0]

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση