11ος Όμιλος: Νίκη και πρόκριση για τη Νις, τσέκαρε το εισιτήριο η Λάτσιο

Έκλεισαν οι δύο πρώτες θέσεις του 11ου ομίλου μια αγωνιστική πριν το τέλος. Λάτσιο (1-1 με Φίτεσε) και Νις (3-1 με Ζούλτε Βάρεγκεμ) τσέκαραν σήμερα τα εισιτήρια τους.

Δεν άφησε περιθώρια στην Ζούλτε Βάρεγκεμ να σκεφτεί ότι θα μπορέσει να πάρει προβάδισμα για την πρόκριση απέναντί της στη Γαλλία. Η Νις το ήθελε πιο πολύ, ήταν καλύτερη και έτσι επικράτησε εύκολα 3-1 εντός έδρας πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του εισιτηρίου που την στέλνει στην επόμενη φάση.

Μαζί της και η Λάτσιο... Οι Ιταλοί ήθελαν έστω και έναν βαθμό για να τα καταφέρουν. Έτσι το 1-1 με τη Φίτεσε ήταν αρκετό για να περάσουν, αντιδρώντας -μάλιστα- όταν είδαν τους Ολλανδούς να ανοίγουν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Λίνσεν. Στο 42 ο Λουίς Αλμπέρτο ισοφάρισε και αποφόρτισε τους πάντες στο Ολίμπικο.

Στη Γαλλία ο Μπαλοτέλι μόλις στο 5ο λεπτό έκανε το 1-0 για την Νις και στο 31' της έδωσε προβάδισμα με δύο γκολ. Στο 81' ο Χαμαλαϊνεν μείωσε σε 2-1 αλλά ο Ταμεζέ, πέντε λεπτά αργότερα έκανε το τελικό 3-1.