Χοφενχάιμ-Λίβερπουλ 1-2: Μίλησε η βαριά φανέλα!

Πρώτο βήμα πρόκρισης για την ομάδα του Κλοπ

Μεγάλη νίκη για την Λίβερπουλ στην Γερμανία επί της Χοφενχάιμ με 1-2. Άρνολντ στο 35’  με εκτέλεση φάουλ και Μίλνερ στο 74’ με εντυπωσιακό τρόπο τα γκολ της ομάδας του Κλοπ. Χαμένο πέναλτι στο 12’ από τον Κράμαριτς, ενώ στο 87’ μείωσε ο Ουτ με δυνατό σουτ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της Χοφενχάιμ στην Ευρώπη.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στην Γερμανία ξεκίνησε με δυνατό ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Στο 9’, η Λίβερπουλ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με πλασέ του Μανέ από πλάγια που απέκρουσε ο Μπάουμαν με δυσκολία. Στο 11’, η Χοφενχάιμ κέρδισε πέναλτι με τον Γκνιαμπρί, ο οποίος έκανε «βουτιά» στην περιοχή. Ο Μινιολέ απέκρουσε το πλασέ του Κράμαριτς, όμως. Στο 15’, ο Σαλάχ έφυγε μόνος, αλλά πλάσαρε άουτ. Η Χοφενχάιμ είχε την κατοχή της μπάλας και η Λίβερπουλ την περίμενε, προσπαθώντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Στο 35’, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ευτύχησε να σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο πιτσιρικάς Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ με εκτέλεση φάουλ «νίκησε» τον Μπάουμαν για το 0-1. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του νεαρού με την φανέλα της Λίβερπουλ. Στο 43’, οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία με σουτ του Γκνιαμπρί που απέκρουσε ο Μινιολέ, ενώ στη συνέχεια ο Βάγκνερ σούταρε άουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Λόβρεν είχε μια πολύ καλή κεφαλιά άουτ από το κόρνερ του Μορένο. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Λίβερπουλ μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε με μεγάλη ευκαιρία για την Λίβερπουλ. Ο Μανέ βρήκε τον Φιρμίνο στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος έκανε το κοντινό πλασέ που απέκρουσε σωτήρια ο Μπάουμαν. Στο 51΄, ο τερματοφύλακας των Γερμανών απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Μανέ από πλάγια αριστερά. Η Χοφενχάιμ είχε την κατοχή της μπάλας και όσο περνούσε η ώρα κέρδισε κάποια κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα και είχε ένα σουτ του Γκνιαμπρί άουτ στο 66’. Στο 70’, η Λίβερπουλ είχε τεράστια ευκαιρία με τον Σαλάχ, του οποίου το σουτ αποκρούστηκε και πάλι από τον Μπάουμαν. Στο 73’, όμως, ήρθε το 0-2. Ήταν η πάσα του Φιρμίνο στον Μίλνερ πλάγια αριστερά, ο οποίος με μια απίθανη λόμπα σημείωσε το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ. Στο 82’, ο Αμιρί ανάγκασε τον Μινιολέ σε εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μανέ σούταρε άουτ από πάσα του Σαλάχ. Στο 87’, ο Ουτ σκόραρε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στις καθυστερήσεις, ο Χούμπνερ είχε μια κεφαλιά μόλις άουτ σε μεγάλη ευκαιρία για τους Γερμανούς.

Έτσι, η Λίβερπουλ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που της δίνει το προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη, η Χοφενχάιμ έχει λιγοστές ελπίδες και θα παλέψει στον επαναληπτικό.

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Μπίτσακσιτς (52΄Νορντβαϊτ), Ρουπ (54' Αμιρί), Ντέμιρμπεϊ, Βάγκνερ, Ζούμπερ, Χέμπνερ, Φοχτ, Κράμαριτς, Γκνάμπρι (77' Ουτ)

Λίβερπουλ: Μινολέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Μάτιπ, Μορένο, Χέντερσον (63' Μίλνερ), Τσαν, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ (88' Γκρούγιτς), Φιρμίνο (82' Σολάνκε)

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση