Ξεμπούκωσε «σβηστά» η Μπαρτσελόνα! (vid)

Πρώτη η Μπάρτσα στον 4ο όμιλο, στο Γιουρόπα η Σπόρτινγκ

Το… τεράστιο (για τα δεδομένα της) σερί των δυο αγώνων χωρίς γκολ στο Champions League τερμάτισε η Μπαρτσελόνα. Καθάρισε 2-0 τη Σπόρτινγκ, που ούτως ή άλλως θα έμενε εκτός «16» μετά τη νίκη της Γιούβε.

Την επιστροφή στις νίκες με τη συντήρηση και το… rotation κατάφερε να συνδυάσει η Μπαρτσελόνα.

Με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους και τον Μέσι να μη βρίσκεται ούτε αυτή τη φορά στην αρχική ενδεκάδα, οι «μπλαουγκράνα» καθάρισαν άνετα 2-0 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο (που ήρθε να προστεθεί στα δυο σερί 0-0 που είχε η ομάδα του Βαλβέρδε στα προηγούμενα ματς του Champions League) ο Αλκάθερ ήταν εκείνος που τερμάτισε την ευρωπαϊκή… δυστοκία.

Με ωραίο άλμα λοιπόν στο πρώτο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία και άνοιξε το σκορ. Από ‘κει και πέρα οι Καταλανοί επιδόθηκαν κυρίως σε συντήρηση δυνάμεων (ακόμα και μετά την είσοδο του Μέσι στο 60’).

Κι αφού οι Πορτογάλοι είχαν απογοητευτεί από νωρίς με την εξέλιξη του Ολυμπιακός-Γιουβέντους (αφού ήθελαν να μη νικήσουν οι Ιταλοί), δεν τους πείραξε και ιδιαίτερα αυτό που συνέβη στις καθυστερήσεις.

Τότε που ο Ματιέ έβαλε λάθος την προβολή σε γύρισμα του Ντεουλοφέου και κάνοντας δώρο ένα γκολ στην πρώην ομάδα του, της επέτρεψε να σφραγίσει με νίκη την πρόκριση και την πρωτιά στον όμιλο.