Τότεναμ - ΠΣΒ Αϊντχόβεν 2-1: Δια πυρός και σιδήρου η Τότεναμ με τον Κέϊν να δίνει ξανά την λύση (vid)

Εκεί που ο Ζουτ έδειχνε ανίκητος έδρασε ο Κέϊν

Η Τότεναμ πήρε μια επεισοδιακή νίκη απέναντι στην ΠΣΒ Αϊντχόβεν και μείωσε στους 3 πόντους την διαφορά από την δεύτερη ομάδα του ομίλου την Ίντερ. Σε ένα παιχνίδια όπου η άμυνα της ΠΣΒ έδειχνε ανίκητη ο Κέϊν βρήκε τον τρόπο και σκόραρε δυο τέρματα σε δέκα λεπτά και έδωσε πνοή στην Τότεναμ. Εκπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Ζουτ που θα ήταν ο παίχτης του αγώνα αν ο Άγγλος φορ της Τότεναμ δεν σκόραρε δις.

Α’ ημίχρονο

Ένα τρελό πρώτο ημίχρονο με την Αϊνχόβεν να αιφνιδιάζει και να σκοράρει στη μοναδική φάση που βρήκε στο πρώτο 45λεπτο. Οι Ολλανδοί πήραν κεφάλι στο σκορ μετά την κεφαλιά του Ντε Γιονγκ στο κόρνερ του Περέϊρο. Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο. Η Τότεναμ με σερί τεράστιων χαμένων ευκαιριών δεν κατάφερε να νικήσει τον εκπληκτικό Τζερόεν Ζουτ. Την σειρά άνοιξε ο Χάρι Κέϊν. Ο Άγγλος φορ πήρε την κεφαλιά στο κόρνερ του Έριξεν με τον Αγκελίνο να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή. Ο Ντέλε Άλι πάτησε περιοχή και ανάγκασε τον Ζουτ να προβεί στην πρώτη του απόκρουση στον αγώνα. Η συνέχεια ήταν εφιαλτική για την ομάδα του Φαν Μπόμελ. Ο Κέϊν σε ένα δυνατό σουτ απείλησε με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Η Τότεναμ δεν έλεγε να σταματήσει και η μια φάση διαδεχόταν την άλλη. Ο Μόουρα έκανε πραγματικά ότι ήθελε την άμυνα της ΠΣΒ αλλά βρήκε ξανά τον Ζουτ μπροστά του. Ίσως η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους η ομάδα της Τότεναμ βρήκε για ακόμη μια φορά μπροστά της τον ιπτάμενο Ζουτ. Σε μια πολιορκία των Ντέλε Άλι και Έριξεν ο Ολλανδός τερματοφύλακας απέκρουσε σε διάστημα 20 δευτερολέπτων δυο τεράστιες ευκαιρίες από την Τότεναμ. Στην αρχή το σουτ του Έριξεν και στην συνέχεια του Άλι. Η Τότεναμ δεν σταματούσε να σφυροκοπεί την ΠΣΒ. Ξανά με τον Άλι να πιάνει ένα πολύ δυνατό σουτ και τον Ζουτ να ίπταται για ακόμη μια φάση και να λέει όχι. Μετά από μια ασφυκτική πίεση που έβαλαν οι ποδοσφαιριστές της Τότεναμ και τον Ζουτ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Β΄ ημίχρονο

Ένα δεύτερο ημίχρονο που η Τότεναμ φάνηκε καθαρά επηρεασμένη από την ατυχία του πρώτου μέρους. Η κούραση φάνηκε επίσης να επιρεάζει τους ποδοσφαιριστές του Ποκετίνο αλλά δεν το έβαζαν κάτω και σφυροκοπούσαν συνεχώς τους Ολλανδούς.Σε καμία περίπτωση η Τότεναμ δεν παρουσίασε το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί που όλα έδειχναν πως η ΠΣΒ θα έπαιρνε ένα τεράστιο και ιστορικό διπλό ο Χάρι Κέϊν μίλησε και έδωσε στην ομάδα του Ποκετίνο τη νίκη που της άξιζε. Ο Λιορέντε που πέρασε σαν αλλαγή στο παιχνίδι κατέβασε την μπάλα στον Κέϊν και αυτός με ένα δυνατό σουτ ξετίναξε τα δίκτυα του Ζουτ κάνοντας το 1-1 και βάζοντας το νερό στο αυλάκι για την ομάδα του. Από εκέι και πέρα οι «πετεινοί» δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στην επόμενη φάση που βρήκαν κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι και πάλι με τον Άγγλο. Ο φορ της Τότεναμ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή με την μπάλα να χτυπά στον Σέϊσμπουρι και να καταλήγει στα δίκτυα. Το τέρμα χρεώθηκε στον Κέϊν αν και από την επαναληπτική προβολή φάνηκε να είναι καθαρό αυτογκόλ. Η ΠΣΒ θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ μερικά λεπτά πριν αν ο νεαρός Μάλεν νικούσε τον Γκαζανίγκα στο τετ-α-τετ που είχε.

Ένα παιχνίδι επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες. Από την μια οι Ολλανδοί έκαναν σεμινάριο άμυνας μέχρι το 78’ λεπτό όταν και ισοφαρίστηκαν ενώ από την άλλη η Τότεναμ έκανε ρεσιτάλ επιθέσεων με τον Ζουτ να πραγματοποιεί ίσως την καλύτερη εμφάνιση στην καριέρα του.

Διακριθέντες:

Αναμφίβολα ο παίχτης του αγώνα ήταν ο Χάρι Κέίν. Ο Άγγλος φορ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι έδωσε για ακόμη μια φορά την λύση στην ομάδα του Ποκετίνο σκοράροντας δυο τέρματα στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα όταν η μπάλα έκαιγε.

Από την άλλη ο Άγγλος φορ έκλεψε το χρίσμα του ποδοσφαιριστή του αγώνα από τον τερματοφύλακα της ΠΣΒ. Ο Ζουτ έκανε ένα εκπληκτικό αγώνα αποσοβώντας τον κίνδυνο σε αρκετές προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της Τότεναμ. Έδειχνε ανίκητος μέχρι και το 79’ λεπτό όταν ο Χάρι Κέϊν έλυσε το γόρδιο δεσμό.

Απογοήτευσαν:

O Κορεάτης επιθετικός της Τότεναμ σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να απειλήσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες για την ομάδα του. Κυμάνθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς. Όταν βρεθεί στη μέρα του μπορεί να δώσε αρκετές λύσεις.

Κοουταρίσματα:

Ο Μαρκ Φαν Μπόμελ έκανε σεμινάρια άμυνας στον σημερινό αγώνα. Κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από το 2’ λεπτό και να κρατήσει με κάθε δυσκολία το μηδέν στην άμυνα. Έστησε την ομάδα του όυτος ώστε να κρατήσει τους επιθετικούς του Ποκετίνο πίσω και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό.

Ο Μαουρίσιο Ποκετίνο έκανε τα πάντα για να πάρει η ομάδα του την νίκη στον σημερινό αγώνα. Φάνηκε άτυχος σε αρκετές περιπτώσεις και βρήκε ένα Ζουτ σε εκπληκτική μέρα που κράτησε το μηδέν στην άμυνα του μέχρι και το τέρμα του Κέϊν. Με τις αλλαγές του στο δεύτερο μέρος έκανε ακόμη πιο επιθετική την Τότεναμ παίρνοντας τελικά την νίκη.