Τότεναμ - Ντόρντμουντ 3-0: Σκορ πρόκρισης οι «Πετεινοί» (vid)

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού

Σπουδαία νίκη με 3-0 πέτυχε απόψε η Τότεναμ απέναντι στην Ντόρντμουντ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το καλημέρα στην επανάληψη όταν στο 47΄ ο Σον πλάσαρε και μετέτρεψε σε γκολ την σέντρα του Βερτόγχεν. Στο 83΄ ο Βερτόγχεν βρέθηκε σε θέση εκτέλεσης στην περιοχή και με τον ίδιο τρόπο έκανε το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Λιορέντε, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Μπούρκι διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στην Τότεναμ. Στο 8΄ η μπάλα έφτασε στον Λούκας ο οποίος με τη μία έκανε το γυριστό αλλά η προσπάθειά του έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπούρκι. Η Ντόρντμουντ απάντησε στο 15΄ όταν ο Πούλισιτς έκλεψε από τον Φουθ, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ από κοντά αλλά ο Λιορίς έκοψε. Στο 19΄ ο Βίτσελ δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Στο 34ο λεπτό ο Φουθ έκανε το γύρισμα στην περιοχή όπου ο Έρικσεν έκανε αμέσως το σουτ αλλά αυτό, άστοχο, έφυγε ψηλά από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Ντιλάνεϊ εκτός περιοχής απέκρουσε δύσκολα ο Λιορίς. Στο 36΄ ο Σον μπήκε από πλάγια στην περιοχή και έκανε το συρτό σουτ, όμως έκοψε με τα πόδια ο Μπούρκι. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ζαγκάντου έπιασε την κεφαλιά, έπειτα από σέντρα στην περιοχή των Λονδρέζων, αλλά ο Λιορίς με σπουδαία απόκρουση στην γωνιά του έσωσε.

Β΄ Ημίχρονο: Γκολ με το καλημέρα της επανάληψης βρήκε η Τότεναμ. Στο 47΄ οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα ψηλά, ο Βερτόγχεν σέντραρε και ο Σον από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Στο 60΄ ο Έρικσεν έκανε το μακρινό σουτ αλλά αυτό κατέληξε στα χέρια του Μπούρκι. Στο 68΄ ο Μαχμούντ έστρωσε και έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, εύκολα μάζεψε ο Λιορίς. Στο 76ο λεπτό το δυνατό βολέ του Λούκας στην περιοχή, έκοψε με το σώμα ο Ντιλάνεϊ. Στο 83΄ η Τοτεναμ έκανε το 2-0 όταν ο Σισοκό έκανε υπέροχη σέντρα στο 2ο δοκάρι όπου ο Βερτόγχεν πλάσαρε εύστοχα τον Μπούρκι. Έξι λεπτά αργότερα ο Λιορέντε πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, και έκανε το 3-0. Το ματς έκλεισε με το ωραίο φαλτσαριστό πλασέ του Πούλισιτς στις καιθυστερήσεις το οποίο έφυγε λίγο έξω από την εστία του Λιορίς.

Κοουτσάρισμα:

Τότεναμ (Ποκετίνο): Σε σχηματισμό 3-4-1-2 παρέταξε την ομάδα του ο Αργεντινός τεχνικός. Η Τότεναμ στη μεγαλύτερη διάρκεια του Α΄ ημιχρόνου είχε τον έλεγχο του ματς, ωστόσο, δυσκολευόταν στην κάθετη ανάπτυξη. Στην επανάληψη κατάφεραν να προηγηθούν και να παρουσιαστούν πιο απειλητικοί από τους αντιπάλους τους, πετυχαίνοντας δίκαια μια σπουδαία νίκη.

Ντόρντμουντ (Φαβρ): Με σύστημα 4-1-4-1 κατέβασε τους ποδοσφαιριστές του ο τεχνικός των Βεστφαλών. Ήταν σαφή η πρόθεση του να δώσει την κατοχή της μπάλας στην Τότεναμ και να χτυπήσει στην κόντρα, θέλωντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Σάντσο και Πούλισιτς. Δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική στην επανάληψη κι έμεινε στο μηδέν παθητικό ενώ τα λάθος μαρκαρίσματα επέτρεψαν την παραβίαση της εστίας της τρεις φορές.

Διακριθέντες:

Τότεναμ: Βερτόγχεν και Σον ήταν οι δυο ποδοσφαιριστές που διακρίθηκαν και από τις δυο ομάδες. Ο πρώτος έδωσε την ασσίστ για το πρώτο γκολ των Λονδρέζων, πέτυχε το 2ο και γενικά είχε αρκετά ανεβάσματα με σέντρες στην αντίπαλη περιοχή. Ο δεύτερος σκόραρε ένα γκολ και ήταν πηγή κινδύνου για τους Γερμανούς, αλλά και δημιουργίας για την ομάδα του.

Ντόρντμουντ: Αν μπορούσαμε να βάλουμε κάποιον από τους φιλοξενούμενους αυτός θα ήταν ο Σάντσο που στο Α΄ μέρος πήρε πρωτοβουλίες και είχε κίνηση με την μπάλα στο αντίπαλο μισό.

Απογοητεύσαντες:

Τότεναμ: Δεν υστέρησε κανείς από πλευράς γηπεδούχων. Μερικά λάθη στο κέντρο από τους Φουκς και Γουίνκς στο Α΄ μέρος, δεν επανάληφθηκαν στην επανάληψη.

Ντόρντμουντ: Καλύτερο παιχνίδι θα ανάμενε κανείς από τον Βίτσελ ώστε να βοηθήσει τους Γερμανούς να κρατήσουν μπάλα και να την μεταφέρουν μπροστά με καλύτερες προϋποθέσεις.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος ο Ισπανός και οι βοηθοί του. Μόνο μερικά φάουλ ίσως να έπρεπε να δοθούν σε ορισμένες περιπτώσεις.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Λιορίς, Αλτεβάιλερτ, Βερτόγχεν, Σάντσες, Φουθ, Οριέρ, Γουίνκς, Σισσοκό (Γουανιάμα  90΄), Έρικσεν, Λούκας (Λιορέντε 84΄), Σον (Λαμέλα 91΄)

Ντόρντμουντ (Φάβρ): Μπούρκι, Ζαγκάντου (Σμέλτσερ 77΄), Ντιαλό, Χακίμι, Ντιλάνεϊ, Σάντσο (Γκερέιρο 87΄), Γκέτσε, Μαχμούντ, Πούλισιτς (Λάρσεν 88΄), Βίτσελ, Τοπράκ

Σκόρερ: Σον (47΄), Βερτόγχεν (83΄), Λιορέντε (89΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Οριέρ / Ντιλάνεϊ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαχόζ (Ισπανία)