Τότεναμ - Μπαρτσελόνα 2-4: Σπουδαίο διπλό με σφραγίδα Μέσι

Το ανέβασμα του Αργεντινού στο 2ο μέρος βοήθησε τους Μπλαουγκράνα να φύγουν με τους 3 πολύτιμους βαθμούς

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του αποψινού παιχνιδιού για το 2ο όμιλο. Το σκορ για την Μπαρτσελόνα στο ημίχρονο ήταν πλασματικό καθώς οι Καταλανοί ήταν άκρως αποτελεσματικοί στις φάσεις που βρήκαν. Ο Κουτίνιο στο 2΄ έκανε το 0-1, για να έρθει στη συνέχεια ο Ράκιτιτς στο 28΄να κάνει το 0-2. Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα με δυο τέρματα του Μέσι (56΄ και 90΄) αντέδρασε στα τέρματα που πέτυχε η Τότεναμ, αρχικά με τον Κέιν στο 52΄ και στη συνέχεια με τον Λαμέλα στο 66΄, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.

Ο αγώνας

Α΄ Ημίχρονο:

Καλύτερο ξεκίνημα από το αποψινό δεν θα μπορούσε να ζητήσει η Μπαρτσελόνα καθώς στις πρώτες δυο ευκαιρίες της βρήκε δίκτυα. Μόλις στο 2΄ ο Μέσι βρήκε στη πλάτη της άμυνας τον Άλμπα ο οποίος γύρισε στον Κουτίνιο που με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 1-0. Στο 28΄ ο Ράκιτιτς με ένα πανέμορφο γυριστό σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ενδιάμεσα των γκολ η Τότεναμ είχε ένα μακρινό σουτ του Κέιν που μπλόκαρε εύκολα ο Τερ Στέγκεν. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε απότομα κοντά στο μισάωρο. Στο 30΄ το συρτό σουτ του Σουάρεζ από δεξιά εντός περιοχής κατέληξε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιορίς, ενώ δυο λεπτά αργότερα το μακρινό χαμηλό σουτ του Κουτίνιο μάζεψε εύκολα ο Γιορίς. Στο 33΄ υπήρξε μεγάλη προϋπόθεση για γκολ από την Τότεναμ όταν ο Τερ Στέγκεν με σωτήρια απέμβαση μετά από γύρισμα του Λαμέλα στη περιοχή γλίτωσε τη Μπάρτσα. Στο 34΄ το σουτ στη κίνηση του Μέσι κατέληξε στην αγκαλιά του Γιορίς.

Β΄ Ημίχρονο:

Με το ίδιο τρόπο ξεκίνησε το β΄ μέρος για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 47΄ ο Μέσι με πλασέ εντός περιοχής μετά από ατομική του ενέργεια βρήκε χαμηλά το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιορίς. Στο 51΄ ήρθε και δεύτερο δοκάρι για τον Μέσι με το ίδιο ακριβώς τρόπο όπως και πριν. Στο 52΄ η Τότεναμ μείωσε στο σκορ σε 1-2 με πλασέ του Κέιν εντός περιοχής. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και στο 56΄ ο Μέσι, στη τρίτη ευκαιρία που βρήκε στο 2ο μέρος βρήκε τελικά δίκτυα. Στο 61΄ είχαμε ένα αδύνατο σουτ με τη μία του Σουάρεζ εντός περιοχής, το οποίο μάζεψε εύκολα ο Γιορίς. Στο 66΄ ο Λάμέλα έβαλε ξανά τη Τότεναμ στο παιχνίδι με το γκολ που πέτυχε, ενώ έξι λεπτά πριν τη λήξη η Τότεναμ έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά την ευκαιρία που βρήκε από την προσωπική ενέργεια και το σουτ που έκανε εντός περιοχής ο Λούκας. Τελευταίος ωστόσο μίλησε ο Αργεντινός και πάλι σκοράροντας στο 90΄ με κοντινό πλασέ.

Κοουτσάρισμα

Τότεναμ (Ποκετίνο): Με σχηματισμό 4-2-3-1 και συνολικά πέντε αλλαγές, σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος, παράταξε την ομάδα του ο Ποκετίνο, έχοντας να αντιμετωπήσει και πάλι αρκετές απουσίες. Το γρήγορο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του προφανώς τον ανάγκασε να προσαρμόσει τα πλάνα του στα νέα δεδομένα, να κρατήσει περισσότερο μπάλα και να δημιουργήσει φάσεις από δικό της παιχνίδι. Δεν το πέτυχε στο 1ο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα. Γενικά, προσπάθησε να μπει στον αγώνα και να ισοφαρίσει αλλά υπέκυψε στην ποιότητα των Μπλαουγκράνα.

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Με σύστημα 4-3-3 και τρία νέα πρόσωπα σε σχέση με το ματς απέναντι στην Μπιλμπάο επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Μέχρι το πρώτο 15λεπτο έδωσε τη κατοχή στον αντίπαλο καθώς ήταν ήδη μπροστά στο σκορ από το 2΄. Η εικόνα της ομάδας του στο β΄ μέρος ήταν βελτιωμένη σε σχέση με το α΄ ημίχρονο, φτιάχνοντας ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.

Διακριθέντες: Ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν ήταν ο Άρθουρ που βοήθησε αρκετά στο δημιουργικό κομμάτι τη Μπαρτσελόνα, ο Άλμπα που είχε αρκετά ανεβάσματα σε όλο το 90 λεπτο μοιράζοντας και δυο ασίστ και φυσικά ο Μέσι ο οποίος εκεί που χρειάστηκε πραγματικά, έδειξε την μεγάλη του κλάση.

Απογοητεύσαντες: Ο Γιορίς, στο ντεμπούτο του μετά από την αποχή που είχε εξαιτίας ενός τραυματισμού, φάνηκε επηρεασμένος και χωρίς καθαρό μυαλό. Το λάθος του στο 1ο γκολ του αγώνα ήταν σοβαρό.

Διαιτησία: Καλή απόδοση είχε γενικά στο παιχνίδι ο Γερμανός ρεφ καθώς ήταν σωστός στις υποδείξεις και στις παρατηρήσεις στις οποίες προχώρησε.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Αρτεβάιλερ, Σάντσεζ, Ντέιβις, Γουίνκς, Γουανιάμα (Ντάιερ 57΄), Λούκας, Λαμέλα (Γιορέντε 80΄), Σον (Σισοκό 66΄), Κέιν

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Λενγκλέτ, Πικέ, Άλμπα, Σεμέδο, Μπούσκετς (Βερμάλεν 92΄), Άρθουρ (Βιντάλ 87΄), Ράκιτιτς, Κουτίνιο (Ραφίνια 83΄), Μέσι, Σουάρεζ

Σκόρερ: Κέιν (52΄), Λαμέλα (66΄) / Κουτίνιο (2΄), Ράκιτιτς (28΄), Μέσι (56΄), Μέσι (90΄)

Κίτρινες κάρτες:  Αλτεβάιλερ, Γουανιάμα, Λαμέλα, Κέιν, Ντάιερ / Άρθουρ, Μπούσκετς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Φέλιξ Σβάγιερ (Γερμανία)