Το δύο στα δύο για Ντόρτμουντ και Ατλέτικο(vids)

Καθαρές νίκες και σαφές προβάδισμα πρόκρισης

Οι Βεστφαλοί και οι «ροχιμπλάνκος» συνέχισαν με νίκες στον πρώτο όμιλο. Με ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος, ο Δανός Μπρουν-Λάρσεν στο 55’ που έγινε ο 3ος νεότερος Δανός που βάζει γκολ στο Champions League και ο Αλκάθερ στο 72’, διαμόρφωσαν το 2-0, ενώ λίγο νωρίτερα ο Ισπανός στράικερ είχε πέναλτι στο δοκάρι. Από ασίστ του νεαρού Δανού το τελικό 3-0 στο 93', από τον Ρόις.

Η Ατλέτικο με τον Αντουάν Γκριεζμάν πρωταγωνιστή, επικράτησε 3-1, με τον Γάλλο να σημειώνει δύο τέρματα στο 28’ και το 67’, ενώ στο 39’ είχε ισοφαρίσει με υπέροχο γκολ του Χρούνεφελντ η βελγική ομάδα. Από ασίστ του Γάλλου το 3-1 από τον Κόκε.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΜΟΝΑΚΟ 3-0

Οι Γερμανοί είχαν μια πρώτη προσπάθεια με τον Βίτσελ στο 4ο λεπτό, ωστόσο η Μονακό ήταν εκείνη που άρχισε μετά το πρώτο τέταρτο ν’ απειλεί την εστία του Μπίρκι. Πρώτα με την προσπάθεια του Σιλά στο 16’ και εν συνεχεία με δύο μακρινά σουτ του Τίλεμανς που κατάφερε να εξουδετερώσει με δυσκολία, ο πορτιέρε της Μπορούσια. Στο 34’ ο Σιλά είχε άλλη μια εξαιρετική προσπάθεια, που σταμάτησε πάνω στον Μπίρκι. Από την άλλη ο Μπενάλιο υποχρεώθηκε στην πρώτη δύσκολη επέμβαση του, στο 39’ μετά από προσπάθεια του Βολφ.

Ο Μπρουν-Λάρσεν πήρε τη θέση του Βολφ στην επανάληψη και δεν χρειάστηκε να περάσουν παρά δέκα λεπτά, για να σκοράρει. Μετά από μια εξαιρετική διαγώνια πάσα του Σάντσο, έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και με πλασέ έγραψε το 1-0. Ο Λάρσεν έγινε ο 3ος νεαρότερος ποδοσφαιριστής από τη Δανία, που σκόραρε στο Champions League.

Στο 69ο λεπτό ο Ρόις με μια προσωπική προσπάθεια πήρε το πέναλτι από τον Καμίλ Γκλικ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πάκο Αλκάθερ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι για να σκάσει η μπάλα στο τερέν εκτός εστίας. Λίγο αργότερα όμως ο Πάκο Αλκάθερ από την ασίστ του Μάρκο Ρόις απέφυγε και τον τερματοφύλακα της Μονακό και με αριστερό πλασέ έκανε το 2-0. Ο Μπρουν Λάρσεν και ο Ρόις είχαν δύο καλές ακόμα φάσεις για το 3-0, αλλά σταμάτησαν πάνω στον Σούμπασιτς. Το τελικό 3-0 ο Μπρουν Λάρσεν έκοψε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ρόις έκανε το 3-0 κι έγινε ο top scorer μαζί με τον Ομπαμεγιάνγκ στην ιστορία της Ντόρτμουντ στην Ευρώπη.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ- ΜΠΡΙΖ 3-1

Μετά από σέντρα του Λεμάρ, ο Γκριεζμάν στο δεύτερο δοκάρι, έστρωσε την μπάλα μπροστά του και από δύσκολη γωνία με το αριστερό πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Ωστόσο η Μπριζ με ένα υπέροχο γκολ του Χρούνεφελντ στο 39’ λίγο έξω από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής της Ατλέτικο, με την μπάλα να καρφώνεται στα δίχτυα για την ισοφάριση σε 1-1.

Η Ατλέτικο με μια εξαιρετική συνεργασία του Γκριεζμάν με τον Ντιέγκο Κόστα και τον πολιτογραφημένο Ισπανό να ξαναγυρίζει στον Γάλλο, έγινε το 2-1 περίπου στα μισά του 2ου ημιχρόνου. Από ασίστ του Γκριεζμάν ο Κόκε, έκανε το 3-1 στο 94'.

Η 2η αγωνιστική:
Ντόρτμουντ – Μονακό 3-0
(55’ Λάρσεν, 72’ Αλκάθερ, 90+3' Ρόις)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπριζ 3-1
28’, 67’ Γκριεζμάν, 90+4' Κόκε – 39’ Χρούνεφελντ