Στους «16» η Σίτι, στα… σχοινιά η Νάπολι!(vid)

Τίποτα δεν σταματά τη Μάντσεστερ Σίτι!

Η… αρμάδα του Γκουαρντιόλα έμεινε πίσω στο σκορ από τη Νάπολι, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησε και με το επιβλητικό 4-2, έκανε το 4/4 στον έκτο όμιλο και «κλείδωσε» την παρουσία της στους «16» του Champions League. Από την άλλη, οι «παρτενοπέι» είναι στα… σχοινιά, καθώς δεν τους αρκούν μόνο οι δύο νίκες στα εναπομείναντα ματς, για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ιστορική ημέρα για τον Κουν Αγουέρο, ο οποίος με το γκολ που σημείωσε, έφτασε τα 178 συνολικά με τη φανέλα της Σίτι σε όλες τις διοργανώσεις και έτσι έγινε ο πρώτος σκόρερ της ιστορίας!

Στη Νάπολι ανήκε το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τις τελικές και να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ στο 21’ με τον Ινσίνιε, ο οποίος είχε… κρύψει την μπάλα με τον Μέρτενς. Ωστόσο, από το 30ο λεπτό και μετά, ήταν η σειρά της Σίτι να πάρει τον έλεγχο. Στο 34’ ο Οταμένδι ισοφάρισε, με τον Στόουνς να είχε δοκάρι ύστερα από έξι λεπτά (39’) και το 1-1 να μένει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γκουαρντιόλα, καθώς ό,τι δεν κατάφερε ο Στόουνς στο πρώτο, το έκανε στο 48’, δίνοντάς της προβάδισμα. Οι «παρτενοπέι» κατάφεραν να απαντήσουν, αφού στο 62’ ο Ζορζίνιο μετέτρεψε σε γκολ, το πέναλτι που κέρδισε ο Αλμπιόλ ύστερα από μαρκάρισμα του Σανέ, όμως στο 69’ οι «πολίτες» έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Αγουέρο τους έβαλε ξανά μπροστά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την απογοητευμένη Νάπολι, έφτασε στη νίκη με το τελικό 2-4, χάρη σε τέρμα του Στέρλινγκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση