Σέλτικ-Ρόζενμποργκ 3-1: Τριάρα με ανατροπή

Προς… Γκασκώβη οδεύει η ΑΕΚ

Βαλίτσες για Γλασκώβη θα αρχίσει να ετοιμάζει, όπως όλα δείχνουν, η ΑΕΚ.

Η Σέλτικ επικράτησε 3-1 της Ρόζενμποργκ στη Γλασκώβη και είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για να αποτελέσει τον πρώτο αντίπαλο της ΑΕΚ στον δρόμο προς τα… αστέρια του Champions League.

Οι Κέλτες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρότι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, εντούτοις έφτασαν στην ανατροπή. Μάλιστα, θα μπορούσαν να δώσουν μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη, αν δύο φορές η μπάλα δεν σταματούσε στο δοκάρι. Η νίκη της σκοτσέζικης ομάδας είχε «γαλλική υπογραφή», αφού δύο γκολ πέτυχε ο Εντουάρ και ένα ο Ντσαμ.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εκατέρωθεν ευκαιρίες στα πρώτα πέντε λεπτά για να έρθει το 16’ που η Ρόζενμποργκ «πάγωσε» το Σέλτικ Παρκ. Ο Μπέντνερ υποδέχθηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, την «έστρωσε» δεξιά στον επερχόμενο Μέλινγκ και ο τελευταίος με πλασέ στην κίνηση από το σημείο του πέναλτι, έκανε το 0-1. Η Σέλτικ παρά το γκολ που δέχθηκε, ανέλαβε γρήγορα πρωτοβουλίες και πίεσε πολύ για την ισοφάριση. Η προσπάθεια της καρποφόρησε λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 43’, όταν ο Σινκλέρ πήρε τη μπάλα από αριστερά, πάσαρε στον Εντουάρ, ο οποίος με άμεση εκτέλεση, ισοφάρισε σε 1-1.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι «Κέλτες» έφτασαν στην ανατροπή του σκορ. Πριν συμπληρωθεί το 46ο λεπτό, ο Σινκλέρ έδωσε τη μπάλα στον Ντσαμ, ο οποίος αφού «άδειασε» έναν αντίπαλό του, έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και «κάρφωσε» τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Χάνσεν, κάνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το 2-1. Ο Γάλλος, μάλιστα, στάθηκε άτυχος στο 67’, αφού είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος (σ.σ. Εντουάρ) διπλασίασε τα δικά του, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στη Σέλτικ (3-1).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν προκειμένου να φτάσουν και σε τέταρτο γκολ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 84’ με τον Χέντρι, που σημάδεψε το δοκάρι. Το τελικό αποτέλεσμα (3-1) ήταν δίκαιο, αλλά και «φτωχό» σε σχέση με την εικόνα της Σέλτικ, που ακόμη κι έτσι, έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Σέλτικ (4-2-3-1): Γκόρντον - Τίρνεϊ, Γκαμπόα, Αγιερ, Χέντρι - Μπράουν, Ντσαμ (76’ Ρόγκιτς)- ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Σινκλέρ – Εντουάρ.

Ρόζενμποργκ (4-3-3): Χάνσεν - Χέντενσταντ, Ρεγκίνιουσεν, Χόφλαντ, Μέλινγκ - Γένσεν, Λουντέμο (61’ Σόντερλουν), Τρόντσεν - Χέλαντ (72’ Γκέρσμπαχ), Λέβι, Μπέντνερ.