Ρεάλ Μαδρίτης - Παρί Σεν Ζερμέν 3-1: Ανατροπή με υπογραφή Ρονάλντο

Όποιος ξέγραψε την καρδιά του πρωταθλητή είχε λάθος

Σε ένα ματς για γερά νεύρα η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να φθάσει στη νίκη με 3-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Γάλλοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Ραμπιό. Όμως ο Ρονάλντο είχε την απάντηση και με δυο προσωπικά τέρματα έγραψε το 2-1, με τον Μαρσέλο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε η Ρεάλ Μαδρίτης στο παιχνίδι. Μόλις στο 3’ ήρθε και η πρώτη φάση του αγώνα με τον Ίσκο να κάνει τη μπαλιά στον Ρονάλντο αυτός το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 6’ ο Κρόος έκανε ένα ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής με τον Αρεόλα να σώζει. Στο επόμενο λεπτό ο Γιούρι σημείωσε και την πρώτη τελική της Παρί, όμως το σουτ του πέρασε έξω. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 25’ όταν ο Ρονάλντο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαρσέλο έβγαλε μια μαγική μπαλιά στον Ρονάλντο, που έφυγε σε τετ α τετ με τον Αρεολά να βγαίνει νικητής. Η απάντηση της Παρί ήρθε στο 32’ όταν ο Εμπαπε έκανε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από Νεϊμάρ και Καβάνι και έφθασε στον Ραμπιό που με σουτ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 0-1. Στο 37’ ο Ρονάλντο βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Στο επόμενο λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την Παρί. Ο Νεϊμάρ πέρασε όποιο βρήκε, έδωσε στον Καβάνι, αυτός γύρισε έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Στο 43’ ο ήρθε ένα εξαιρετικό σουτ από τον Μπενζεμά ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ακόμη πιο μεγάλη ήταν επέμβαση του Αρεολά. Και στο 44’ ήρθε το πέναλτι για την Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Λο Σέλσο έβαλε τα χέρια του στον Κρόος και τον Ρόκι να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρονάλντο που ήταν εύστοχος και έγραψε το 1-1

Β’ ημίχρονο

Η Παρί ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Εμπαπέ έπιασε ένα πολύ καλό σουτ, όμως ο Νάβας με μια εξαιρετική επέμβαση έσωσε την εστία του. Τρία λεπτά αργότερα ο Άλβες έκανε μια εξαιρετική μπαλιά με τον Ραμπιό να πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να σταματά στον Ράμος. Στο 64’ ήρθε και η πρώτη ευκαιρία της Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο και τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 73’ ο Εμπαπέ εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Κιμπέμπε να κάνει το σουτ, και τη μπάλα να σταματά στον Ράμος που σταμάτησε ένα βέβαιο τέρμα. Στο 82’ η Ρεάλ Μαδρίτης έφερε τα πάνω κάτω με τον Ρονάλντο να υπογράφει την ανατροπή. Ο Ασένσιο έκανε την μπαλιά, ο Αρεόλα πετάχτηκε προ του Μαρκίνιος και άθελα του σέρβιρε τον Ρονάλντο που με το γόνατο έγραψε το 2-1. Και στο 86’ ο Μαρσέλο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα μετά από δεύτερη ασίστ του Ασένσιο, ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα το Αρεολά. Στο 93’ ο Νεϊμάρ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Νάτσο, Μαρσέλο, Κασεμίρο (79' Ασένσιο), Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (79' Βάθκεθ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (68' Μπέιλ)

Παρί Σεν Ζερμέν (Έμερι): Αρεολά, Κιμπέμπε, Μαρκίνιος, Μπερσίσε, Ντάνι Άλβες, Βεράτι, Λο Σέλσο (85' Ντράξλερ), Ραμπιό, Νεϊμάρ, Εμπαπέ, Καβάνι (66' Μενιέ)

Σκόρερς: Ρονάλντο / Ραμπιό

Κίτρινες Κάρτες: - / Νεϊμάρ, Λο Σέλσο, Ραμπιό

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση