Που να μην ήταν και πρωτάρα η Χόφενχαϊμ!

Στο παρθενικό της παιχνίδι στο Champions League, η Χόφενχαϊμ απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στο Χάρκοβο.

Με … ματσάρα, που προσέφερε τέσσερα γκολ και πολλές συγκινήσεις έκανε πρεμιέρα ο 6ος όμιλος του Champions League. Σαχτάρ Ντόνετσκ και Χόφενχαϊμ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στο Χάρκοβο. Με βάση την εικόνα του αγώνα, αν κάποιος πρέπει να φεύγει με πικρή γεύση είναι η γερμανική ομάδα, η οποία, στο παρθενικό της παιχνίδι στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, μόνο άπειρη δεν έδειξε. Το αποτέλεσμα δεν μπορεί να ικανοποιεί ούτε τους Ουκρανούς, καθώς έπαιζαν εντός έδρας. Μάλιστα, για έκτο συνεχόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι στο γήπεδό τους με γερμανικές ομάδες, έμειναν στην ισοπαλία.

Η πρωτάρα, Χόφενχαϊμ «πάγωσε» το Χάρκοβο, αφού στο 6’ πήρε προβάδισμα. Το πρέσινγκ στη μεσαία γραμμή απέφερε καρπούς και μετά από έξοχο συνδυασμό Μπιτενκούρτ-Γκρίλιτς, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Πιατόφ και με ένα σκαφτό πλασεδάκι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 15’ ο τερματοφύλακας της Σαχτάρ έσωσε την ομάδα του από δεύτερο γκολ σε γυριστό του Σάλαϊ μέσα από τη μικρή περιοχή. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλειναν καλά τους χώρους και δεν ένοιωθαν ιδιαίτερη πίεση.

Στο 27’, όμως, μίλησε η κλάση του Ισμαΐλι, ο οποίος με μια προσωπική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με σουτ με το εξωτερικό, έκανε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, η Χόφενχαϊμ απείλησε για μια ακόμη φορά με τον Ζοέλιντον, αλλά και πάλι ο Πιατόφ αντέδρασε σωστά. Στο 38’, όμως, έκανε λανθασμένη έξοδο σε κόρνερ του Κράμαριτς και ο Νόρντβαϊτ με κεφαλιά, έβαλε τη Χόφενχαϊμ και πάλι μπροστά στο σκορ με 1-2.

Ίδιο ρυθμό είχε και το δεύτερο ημίχρονο, με τη Σαχτάρ να προσπαθεί περισσότερο με προσωπικές ενέργειες να φτάσει στην ισοφάριση και τη Χόφεχναϊμ να αμύνεται σωστά και να βγαίνει επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Στο 50’ ο Πιατόφ σταμάτησε τον Κράμαριτς, ενώ ο ίδιος παίκτης, τρία λεπτά αργότερα αστόχησε από καλή θέση. Στο 58’, ο Τάισον δεν μπόρεσε να τελειώσει την προσπάθειά του για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ στο 61’ ήταν σειρά του Ισμαΐλι για να αστοχήσει.

Αυτοί που έφτασαν στο γκολ ήταν οι γηπεδούχοι στο 81’, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Μαϊκόν, που είχε μπει ως αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 90’ η Σαχτάρ έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, αλλά στο σουτ του Μάρλος, που πήγαινε στα δίχτυα, η μπάλα κόντρα σε σώμα αμυντικού της Χόφενχαϊμ. Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Σαχτάρ Ντόνετσκ (4-2-3-1): Πιατόφ - Μπούτκο, Χοτσολάβα, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι - Στεπανένκο, Άλαν Πάτρικ (76’ Μαϊκόν) - Μάρλος, Τάισον, Μπόλμπατ (57’ Κοβαλένκο) - Μοράες.

Χόφενχαϊμ (3-4-3): Μπάουμαν - Νόρντβαϊτ, Φογκτ, Πος - Καντεράμπεκ, Γκρίλιτς, Σουλτς, Μπιτενκούρτ (64’ Ντεμιρμπάι) - Σάλαϊ (75’ Σάλαϊ), Ζοέλιντον, Κράμαριτς (85’ Νέλσον).

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση