Πήρε… κεφάλι στον όμιλο η Πόρτο(vid)

Έφτασε στους τέσσερις βαθμούς

Η Πόρτο επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 1-0, μέσα στο «Ντραγκάο», με τον Μούσα Μαρεγκά να σημειώνει με κεφαλιά το τέρμα που έμελλε να κρίνει το νικητή και, σε συνδυασμό με την ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής, να δώσει στους «δράκους του Οπόρτο» την πρώτη θέση στο τέταρτο γκρουπ.

Αντιθέτως, η τούρκικη ομάδα έμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας για «προίκα» τους τρεις πόντους από τον πρώτο της αγώνα στην κορυφαία ποδοσφαιρικής διασυλλογική διοργάνωση του πλανήτη.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν κάπως διστακτικά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν και η… δράση. Έτσι, αυτό που αρχικά έμοιαζε με… μονομαχία στα «στημένα» εξελίχθηκε σε παιχνίδι γρήγορων αντεπιθέσεων και από τις δύο πλευρές, που έψαξαν το γκολ αλλά αμφότερες έπεσαν πάνω στους αντίπαλους τερματοφύλακες…

Ο Μουσλέρα πραγματοποίησε μια εκπληκτική απόκρουση στο 26ο λεπτό, «βγάζοντας» το βολέ του Μπραχίμι, στην καλύτερη φάση των «δράκων», ενώ και ο Κασίγιας πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις στις προσπάθειες των Ναγκατόμο στο 38’ και Γκουμούς στο 45’. Παράλληλα, στο 13ο λεπτό, η τούρκικη ομάδα θα μπορούσε να κάνει το 0-1, με τον Γκουμούς, το σουτ του οποίου όμως «μπλόκαρε» ο Μάξι Περέιρα, για να πάνε εν τέλει οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια του «Ντραγκάο» ισόπαλες χωρίς σκορ.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο 45λεπτο η «Γαλατά» είδε να το πετυχαίνει η Πόρτο με το… καλημέρα στην επανάληψη, ωστόσο. Καθώς, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά από τον Τέλες, ο αμαρκάριστος Μαρεγκά με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, στο 49’!

Μάλιστα, στη συνέχεια, η πορτογαλική ομάδα πήρε σχετικά εύκολα τα ηνία του αγώνα και έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αρχικά στο 55ο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τέλες που πέρασε ελάχιστα άουτ. Αλλά και στο 66’ με τον Μπραχίμι να σεντράρει και τον Κορόνα να σουτάρει αδύναμα, επιτρέποντας στον Μουσλέρα να μπλοκάρει.

Ο Φατίχ Τερίμ προσπάθησε να αλλάξει τα… κακώς κείμενα της Γαλατάσαραϊ στη μεσαία γραμμή, έκανε δύο «διορθωτικές» κινήσεις, βάζοντας στο ματς τους Σελτσούκ Ινάν και Φεγκουλί σε διάστημα έξι λεπτών, όμως ο Γκάρι Ροντρίγκες δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας στο 76ο λεπτό, μετά από ωραία συνεργασία του με τον Γκουμούς!

Οι παίκτες του Σέρτζιο Κονσεϊσάο θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει κι αυτοί, έξι λεπτά πριν τη λήξη, με τον Μαρεγκά να βγαίνει τετ α τετ με τον Μουσλέρα αλλά τη μπάλα να βρίσκει πάνω στα πόδια του αντίπαλου τερματοφύλακα που έκανε την έξοδο και να διατηρείται έτσι το 1-0 μέχρι τη λήξη…

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση