Παρί Σεν Ζερμέν - Νάπολι 2-2: Πρόσφεραν θέαμα, μοιράστηκαν τους βαθμούς (VID)

Συναρπαστικό παιχνίδι με μπόλικες φάσεις παρουσίασαν οι δυο ομάδες.

Παρί Σεν Ζερμέν και Νάπολι εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 3η αγωνιστική στον 8ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Ινσίνιε στο 29΄. Οι Παριζιάνοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το αυτογκόλ του Ρουί στο 61΄ αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Μέρτενς στο 77΄. Την τελευταία λέξη στο ματς είπε ο Ντι Μαρία με ωραίο πλασέ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Ανοικτό παιχνίδι και πολλές ευκαιρίες, κυρίως από πλευράς γηπεδούχων, είχαμε στο Α΄ μέρος. Μόλις στο 3΄ ο Εμπαπέ πέρασε τον Κουλιμπαλί, μπήκε στη περιοχή από αριστερά και γύρισε τη μπάλα στον Καβάνι, αλλά ο Ουρουγουανός δεν έπιασε καλά το σουτ με αποτέλεσμα να αποκρουστεί εύκολα από τους αμυντικούς της Νάπολι. Στο 7΄ ο Καβάνι έκανε ένα δυνατό γυριστό σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πλάγια από την εστία του Οσπίνα. Στο 14΄μετά από εκτέλεση κόρνερ και επαναφορά της μπάλας, ο Εμπαπέ σούταρε, εντός περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει χαμηλά εκτός εστίας. Στο 19΄ οι γηπεδούχοι βγήκαν υποδειγματικά στην επίθεση, με γρήγορη και κάθετη ανάπτυξη, με αποτέλεσμα ο Καβάνι να εκτελέσει εντός περιοχής αλλά ο Οσπίνα του είπε όχι. Στη συνέχεια της φάσης, πάλι ο Καβάνι, με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα πλάγια, εκτός εστίας. Στο 24΄ η Νάπολι έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ρουί σέντραρε από αριστερά και ο Μέρτενς έκανε την κοντινή προβολή αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αρεολά. Ένα λεπτό αργότερα, ο Χάμσικ έδωσε στον Καγιεχόν που με σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Αρεολά να πέσει και να μαζέψει τη μπάλα. Στο 29΄ η Νάπολι άνοιξε το σκορ με δράστη τον Ινσίνιε και δημιουργό τον Καγιεχόν. Ο δεύτερος, έδωσε συστημένη μπαλιά πίσω από την πλάτη της άμυνας στον πρώτο ο οποίο με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Αρεολά γαι το 0-1. Στο 38΄ η Παρί έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Νεϊμάρ μετά από ατομική ενέργεια έδωσε στον Εμπαπέ που σε τετ α τετ εντός περιοχής δεν μπόρεσε, με πλασέ, να νικήσει τον Οσπίνα. Στη τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα, το πλασέ του Ινσίνιε από κοντινή προς την εστία θέση ,εντός περιοχής, έφυγε ψηλά εκτός εστίας.

Β΄ Ημίχρονο: Στην επανάληψη η Παρί μπήκε δυνατά με σκοπό να πιέσει, ενώ η ομάδα της Νάπολι «χαμήλωσε» στο γήπεδο με στόχο να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ. Στο 50΄ ο Νεϊμάρ έκανε τη διείσδυση στη περιοχή, σούταρε αλλά ο Οσπίνα απέκρουσε. Δυο λεπτά αργότερα ο Οσπίνα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την δυνατή ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μουνιέρ. Στο 58΄ σε μια φάση όπου οι Παριζιάνοι ζήτησαν δεύτερο πέναλτι μέσα σε λίγα λεπτά, ο Καβάνι δεν μπόρεσε να κρατήσει την ισορροπία του εντός περιοχής και να εκτελέσει σωστά τον Οσπίνα. Η λύση για την Παρί ήρθε από τα πόδια του Μουνιέρ στο 61΄ ο οποίος μπήκε στη περιοχή από δεξιά και έκανε τη σέντρα που, μέσω προβολής σε αυτήν, ο Ρουί έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της δικής του ομάδας. Στο 68΄ ο Μέρτενς βρήκε το τρόπο να γυρίσει εντός περιοχής και να πιάσει το πλασέ που κατέληξε όμως εκτός στόχου. Στο 77΄ η Νάπολι πήρε ξανά προβάδισμα (1-2) από την κοντινή προβολή του Μέρτενς εντός περιοχής. Η Παρί τότε αύξησε την ένταση στο παιχνίδι της και έκλεισε στο αμυντικό της τρίτο την Νάπολι. Στο 82΄ ο Οσπίνα έβγαλε σε κόρνερ την ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νειμάρ στη γωνιά της εστίας. Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε τελικά, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Ο Ντι Μαρία πλάσαρε ωραία από θέση εντός περιοχής στο παραθυράκι της γωνίας του Οσπίνα και έγραψε το τελικό 2-2.

Κοουτσάρισμα:

Τούχελ (Παρί Σεν Ζερμέν): Επιθετικό ποδόσφαιρο από την ομάδα του Γερμανού τεχνικού που βρήκε αρκετές ευκαιρίες στο ματς. Σωστά νιώθει αδικημένη από το σκορ του ημιχρόνου, καθώς έφτιαξε καλύτερες φάσεις από την αντίπαλό της. Αμυντικά δεν λειτούργησε και τόσο καλά στην επανάληψη ωστόσο πιστώνεται το γεγονός ότι κατάφερε να αντιδράσει δις στον αγώνα.

Αντσελότι (Νάπολι): Πιο επιθετική παρουσιάστηκε στο πρώτο μέρος, παρά στο δεύτερο, η ομάδα του "Καρλίτος". Μάλιστα, στην επανάληψη, και ειδικά στα διαστήματα όπου είχε υπέρ της το σκορ, ήταν φανερή η οδηγία και το ένστικτο του να προσεχθεί περισσότερο η αμυντική συμπεριφορά των παικτών. Η εξέλιξη του ματς μπορεί να αφήνει μια πικρή γεύση στην Νάπολι, αλλά ,με βάση τις ευκαιρίες που βρήκαν οι δυο ομάδες, ήταν δίκαιη.

Διακριθέντες: Καλή εμφάνιση από τον τερματοφύλακα της Νάπολι ο οποίος έδειξε έτοιμος σε αρκετές περιπτώσεις όπου χρειάστηκε. Αρκετά καλό παιχνίδι είχαμε και από τον Μέρτεντς ο οποίος κυνήγησε πολλές φάσεις, δημιούργησε διαδρόμους για τους συμπαίκτες του, είχε δοκάρι και σκόραρε.

Απογοητεύσαντες: Ο Καβάνι κόντρα στην πρώην του ομάδα δεν είχε καλή παρουσία στην αντίπαλη περιοχή, καθώς έχασε ευκαιρίες που θα μπορούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα του παιχνιδιού. Στη συνέντευξη τύπου πριν το ματς ο Τούχελ ήταν αισιόδοξος ότι ο Ουρουγουανός θα βρει το καλό του εαυτό αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν επαληθεύτηκε.

Διαιτησία: Σωστός στις αποφάσεις του ήταν ο Γερμανός ρεφ όσον αφορά τις υποδείξεις κίτρινης κάρτας. Ελέγχεται στις φάσεις όπου η Παρί ζήτησε πέναλτι, ωστόσο, όπως φαίνεται, πήρε τις σωστές αποφάσεις.

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Αρεόλα, Μουνιέρ, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Μπερνάντ (Κέχρερ 46΄), Βεράτι (Ντιαμπί 83΄), Ραμπιότ, Ντι Μαρία, Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Καβάνι (Ντράξλερ 76΄).

Νάπολι (Αντσελότι): Οσπίνα, Μαξίμοβιτς, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί, Χάμσικ, Άλλαν, Φάμπιαν Ρουίζ, Καγιεχόν (Ρογκ 88΄), Ινσίνιε (Ζιελίνσκι 53΄), Μέρτενς (Μιλίκ 84΄).

Σκόρερ: Ρουί  61΄ (αυτογκόλ), Ντι Μαρία 93΄ / Ινσίνιε 29΄, Μέρτενς 77΄,

Κίτρινες κάρτες: Μαρκίνιος / Μέρτενς, Μάριο Ρουί, Καγιεχόν, Μαξίμοβιτς, Οσπίνα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Φέλιξ Ζβάιερ (Γερμανία)