ΠΑΟΚ - Σπαρτάκ Μόσχας 3-2: Παλικαρίσια ανατροπή στην «Τούμπα»

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως δεν το έβαλε κάτω…

Τα περιελάβανε όλα ο πρώτος αγώνας μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Σπαρτάκ Μόσχας, καθώς είδαμε ανατροπή, χαμένο πέναλτι και παλικαρίσια ανατροπή. Ο «Δικέφαλος» επικράτησε 3-2 επί των Ρώσων στην κατάμεστη Τούμπα, ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-2 από το 16’. Η ομάδα του Λουτσέσκου δεν τα έβαλε κάτω, ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και πλέον πάει στη Ρωσία με… άλλο αέρα (σ.σ. την ερχόμενη Τρίτη).

Α’ ημίχρονο

Ημίχρονο με… τρελό ρυθμό, πέντε γκολ και έναν ΠΑΟΚ ασταμάτητο. Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ; Κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Η Σπαρτάκ Μόσχας έβαλε δύσκολα στον «Δικέφαλο» καθώς μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης μπήκε μπροστά στο σκορ μετά από εκπληκτικό πλασέ του Ποπόφ εκτός περιοχής. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 14’ ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Πρίγιοβιτς, ωστόσο το πλασέ του τελευταίου ήταν αδύναμο και κατέληξε στον κίπερ των Ρώσων. Η Σπαρτάκ δεν το έβαλε κάτω και διπλασίασε τα γκολ της, με τον Πρόμες, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και η διπλή προσπάθεια του Πασχαλάκη δεν ήταν ικανή να απομακρύνει τη μπάλα, η οποία πέρασε την γραμμή. Έπειτα, πήρε μπρος η… μηχανή ΠΑΟΚ! Στο 27’ ο Πέλκας έκανε το φαλτσαριστό πλασέ, όμως ο Μαξιμένκο απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση του, και ο Μποκέτι στην προσπάθεια του να απομακρύνει ακούμπησε το χέρι με τη μπάλα. Ο ρέφερι σωστά έδειξε την άσπρη βούλα, ο Πρίγιοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση του και μείωσε σε 1-2 (28’). Η ομάδα του Λουτσέσκου έφερε το ματς στα ίσα με όμορφο πλασέ του Λημνιού, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Πέλκας έβαλε το.. κερασάκι στην τούρτα. Στο 44’ ο Πρίγιοβιτς έκανε την κοντινή προβολή, ο Μαξιμένκο έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Πέλκας έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα, στέλνοντας τους οπαδούς του ΠΑΟΚ στα ουράνια.

Β’ ημίχρονο

Σαφώς και δεν είχε τον… τρελό ρυθμό του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πιο επιφυλακτικές, ωστόσο σημειώθηκαν κάποιες ευκαιρίες. Στο 51’ η Σπαρτάκ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Πασχαλάκης δήλωσε «παρών» και απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό πλασέ του Πρόμες. Στη συνέχεια, ο Πέλκας έχασε απίστευτη ευκαιρία, όταν αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Μαξιμένκο έστειλε τη μπάλα λίγο έξω (65’). Δύο λεπτά αργότερα η Σπαρτάκ κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Χατσερίντι στον Αντριάνο, και ο Πρόμες ανέλαβε την εκτέλεση του όμως… λογάριασε χωρίς τον Πασχαλάκη, καθώς ο κίπερ του ΠΑΟΚ απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Το παιχνίδι δεν είχε πολύ καλό ρυθμό, αφού αμφότερες ήταν πολύ προσεχτικές, ενώ λίγο πριν το φινάλε (87’) ο Κομπάροφ έκανε την σέντρα-σουτ με τον Πασχαλάκη να αποκρούει σταθερά.

Κοουτσάρισμα

ΠΑΟΚ

Σε σύστημα 4-2-3-1, παρέταξε την ομάδα του ο Λουτσέσκου. Η γηπεδούχος ομάδα έδωσε χώρο στην αντίπαλη ομάδα και το πλήρωσε, ενώ προσπάθησε να απειλήσει μέσω στατικών φάσεων. Ωστόσο, μετά το 2-0 ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που άφησαν πίσω οι Ρώσοι, και έκαναν το δικό τους παιχνίδι. Ο κόουτς του «Δικέφαλου» πραγματοποίησε και αλλαγές στον άξονα, γεγονός που βοήθησε στην δημιουργία φάσεων.

Σπαρτάκ Μόσχας

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι και στο πρώτο 20λεπτο το πέτυχαν, καθώς έπιασαν ρυθμό και αναπτύσσονταν με γρήγορους ρυθμούς. Η Σπαρτάκ όμως «πλήρωσε» την κακή αμυντική της λειτουργεία αλλά και το γεγονός πως δεν κράτησε μπάλα μετά το 0-2, αφού έδωσε χώρους στη αντίπαλη ομάδα για να κάνει το παιχνίδι της.

Διακριθέντες

ΠΑΟΚ

Ποιον να πρωτοσυμπεριλάβουμε και ποιον όχι; Σίγουρα οι τρεις σκόρερ ήταν εκ των διακριθέντων, (Πρίγιοβιτς, Λημνιός, Πέλκας), ενώ ο τελευταίος μοίραζε παιχνίδι και ήταν σε εξαιρετική μέρα. Επίσης, ο Πασχαλάκης αφού η ομάδα του μπήκε μπροστά στο σκορ, δήλωσε παρών με αποκορύφωμα την απόκρουση του πέναλτι. Ωστόσο, όλοι οι ποδοσφαιριστές συνέβαλαν ώστε να επιτευχθεί η ανατροπή.

Είχαν υπέρ τους το σκορ και το έχασαν μέσα από τα χέρια τους, έτσι δεν μπορούμε να εντοπίσουμε κάποιον παίχτη που διακρίθηκε για τη σημερινή του παρουσία

Απογοήτευσαν

ΠΑΟΚ

Πέτυχε την ανατροπή στο σπίτι του. Έτσι κανείς δεν υστέρησε σε απόδοση από πλευράς των γηπεδούχων.

Μπορεί ο Πρόμες να πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του, ωστόσο ίσως είναι ο… μοιραίος ποδοσφαιριστής των Ρώσων καθώς αστόχησε από την άσπρη βούλα. Ίσως αν διαμόρφωνε το 3-3 τα δεδομένα για την ομάδα του να ήταν διαφορετικά. Ωστόσο, μετά το 3-2 η εικόνα της Σπαρτάκ ήταν απογοητευτική αφού δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Διαιτησία

Πολύ καλή η διαιτησία του Ορέλ Γκρίνφελντ. Ο ρέφερι ήταν κοντά στις φάσεις, δεν άφησε να χαθεί ο πειθαρχικός έλεγχος καθώς έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας, ενώ σωστά καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ στο 28’ σε χέρι του Μποκέτι. Επίσης σωστά έδειξε την άσπρη βούλα στο κράτημα του Χατσερίντι στον Πρόμες. Πολύ καλή και η παρουσία των βοηθών, καθώς σωστά μέτρησε το γκολ της Σπαρτάκ (0-2) αφού η μπάλα πέρασε την γραμμή.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Χατσερίντι, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαουρίσιο (84' Σάγχοφ), Κάνιας, Πέλκας, Ελ Καντουρί (61' Ουάρντα), Λημνιός (79' ), Πρίγιοβιτς.

Σπαρτάκ Μόσχας (Μάσιμο Καρέρα): Μαξιμένκο, Κομπάροφ, Ζιγκό, Μποκέτι, Εστσένκο, Ποπόφ (64' Τιμοφέβ), Ζόμπνιν, Φερνάντο, Πρόμες, Λομοβίτσκι, Λουίς Αντριάνο (77' Ζε Λουίς).

Σκόρερ: 29' Πρίγιοβιτς, 37' Λημνιός, 44' Πέλκας / 7' Ποπόφ, 16' Πρόμες

Κίτρινες: Ελ Καντουρί, Χατσερίντι, ΜαουρίσιοΖιγκό, Λομοβίτσκι, Φερνάντο