Όμιλος 7: Εξαιρετική Μπεσίκτας - Από ένα βαθμό Λειψία και Μονακό

Απίστευτη εμφάνιση από την Μπεσίκτας - Λειψία και Μονακό έμειναν στο 1-1

Μια Μπεσίκτας που έκανε ότι ήθελε επικράτησε της Πόρτο στο «Ντραγκάο» με 3-1. Στο άλλο ματς του ομίλου μόλις ένα λεπτό κράτησε η… χαρά της Λειψία. Πέτυχε το πρώτο γκολ της ιστορίας της στο Champions League, με τη Μονακό να ισοφαρίζει αμέσως και το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Έκλεισε το σπίτι της Πόρτο η Μπεσίκτας!

Η ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές ήταν εξαιρετική και πέρασε… αέρα από την έδρα της Πόρτο, επικρατώντας με 3-1. Έτσι, μετά το 1-1 της Λειωίας με την Μονακό, βρίσκεται από την πρώτη κιόλας αγωνιστική, μόνη πρώτη στην κορυφή!

Φοβερό ματς στο πρώτο ημίχρονο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και να βλέπουμε τρία γκολ. H Μπεσίκτας παίζοντας ταχύτατα και κυρίως από τα πλάγια δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα στην άμυνα της Πόρτο και με τη συμπλήρωση 13 λεπτών «πάγωσαν» το «Ντραγκάο». Ο Κουαρέσμα σέντραρε από τα δεξιά, με τον Ταλίσκα να πετάγεται και με καρφωτή κεφαλιά από την καρδιάς της αντίπαλης άμυνας έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Η απάντηση της Πόρτο ήταν άμεση με τον Μαριγκά να ισοφαρίζει με κεφαλιά σε 1-1 και να βάζει… φωτιά στις κερκίδες! Ωστόσο, η χαρά των Πορτογάλων κράτησε μόλις επτά λεπτά! Ο Τοσούν έγινε κάτοχος της μπάλας ανάμεσα στο κέντρο και στην περιοχή και εξαπέλυσε μια… οβίδα, τρυπώντας τον Κασίγιας και δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην τουρκική ομάδα.

Χάλασε τη… γιορτή της Λειψίας η Μονακό

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν, πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα της ιστορίας τους στο Champions League, με τους πρωταθλητές Γαλλίας να απαντούν αμέσως και να φεύγουν με τον βαθμό (1-1).

Πολύ καλύτερη ήταν η Μονακό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Ωστόσο, η Λειψία ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φόρσμπεργκ στο 33’. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Πριγκιπάτου απάντησε σχεδόν αμέσως και συγκεκριμένα με τον Τίλεμανς ένα λεπτό αργότερα, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ αργός, με τους γηπεδούχους να είχαν μεν την κατοχή, αλλά από την άλλη, καμία ομάδα να μην δημιουργεί κάποια σοβαρή ευκαιρία και έτσι το σκορ να παραμένει το ίδιο.