Ντόρτμουντ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3: «Βασίλισσα» και στη Γερμανία! (vid)

Πολύ σημαντική νίκη της Ρεάλ σ' ένα εξαιρετικό παιχνίδι

Σ’ ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 1-3 στη Γερμανία για τον 8ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Μπέιλ στο 18’ και ο Ρονάλντο στο 50’ και στο 79’ τα γκολ των Μαδριλένων. Ο Ομπαμεγιάνγκ είχε μειώσει προσωρινά στο 54’ σε 1-2. Στην κορυφή του ομίλου με 6 βαθμούς η Ρεάλ. Χωρίς βαθμό σε δύο παιχνίδια η γερμανική ομάδα και η υπόθεση-πρόκριση γι’ αυτήν άρχισε να δυσκολεύει.

Η εικόνα του αγώνα

Με γρήγορο ρυθμό άρχισε το ματς στη Γερμανία. Στο 10’, η Ρεάλ έχασε τεράστια ευκαιρία. Ήταν η μπαλιά στον Καρβαχάλ από δεξιά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως απέκρουσε ο Μπούρκι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρονάλντο μπήκε στην περιοχή, έδωσε την μπάλα στον Μπέιλ την κατάλληλη στιγμή, όμως τον πρόλαβε ο Πίστσεκ και έδιωξε σε κόρνερ προ του Ουαλού. Στο 14’ ο Γιαρμολένκο έκανε το γύρισμα στην περιοχή κάνει το γύρισμα ο Φίλιπ, απομάκρυνε ο Ράμος με τη μπάλα να κτυπά στα χέρια του, όμως δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ των Γερμανών! Στο 18’, η ομάδα του Ζιντάν προηγήθηκε. Ήταν η εξαιρετική μπαλιά του Καρβαχάλ στον Μπέιλ, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στο 24’, ο ίδιος παίκτης είχε καλό σουτ που απέκρουσε ο Μπούρκι. Προς το τέλος του ημιχρόνου η Ρεάλ δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με σουτ του Ρονάλντο άουτ και κεφαλιά άουτ του Ράμος που έφυγε μόλις άουτ από το κόρνερ του Κρόος. Έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της προβάδισμα με 0-1.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρία. Στο 47’, ο Γκέτσε βρήκε τον Γιαρμολένκο, ο οποίος έκανε την κεφαλιά προς τον Ομπαμεγιάνγκ, όμως ο Βαράν απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 50’, όμως, είχαμε το 0-2 πολύ εύκολα για την «βασίλισσα». Ο Μπέιλ βρήκε τον Ρονάλντο στην περιοχή, η άμυνα των Γερμανών απούσα και ο Πορτογάλος με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 410ο του γκολ με την φανέλα της Ρεάλ στην συμπλήρωση 400 συμμετοχών με την φανέλα της. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Γερμανοί ξαναμπήκαν στο ματς. Η σέντρα του Κάστρο βρήκε τον Ομπαμεγιάνγκ που με κεφαλιά μείωσε το σκορ. Στο 58’, η Ρεάλ απείλησε με κεφαλιά του Νάτσο από φάουλ του Κρόος. Στα επόμενα λεπτά, η Ντόρτμουντ απείλησε με προβολή του Ομπαμεγιάνγκ που έφυγε μόλις άουτ. Στο 71’, η Ρεάλ έχασε πολύ καλή ευκαιρία με σουτ του Ίσκο από το ύψος της περιοχής μόλις άουτ. Οι Μαδριλένοι «κλείδωσαν» τη νίκη τους στο 79’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ρονάλντο στον αγώνα. Ο Πορτογάλος μ’ ένα φοβερό σε δύναμη σουτ πέτυχε το 1-3. Στο 83’ η Ντόρτμουντ είχε ευκαιρία να μειώσει με κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ που απέκρουσε σταθερά ο Νάβας. Στο 89’ ο Ασένσιο βγήκε μόνος, όμως τον πρόλαβε ο Μπούρκι και έσωσε. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο τερματοφύλακας της Ντόρτμουντ έσωσε και πάλι την κεφαλιά του Ράμος στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Τόπρακ, Παπασταθόπουλος, Τόλιαν (60' Νταχούντ), Σαχίν (60' Βάιγκλ), Γκέτσε (76' Πούλισιτς), Κάστρο, Φίλιπ, Γιαρμολένκο, Ομπαμεγιάνγκ

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Βαράν, Κασεμίρο, Ίσκο (76' Ασένσιο), Μόντριτς (90+1' Θεμπάγιος), Κρόος, Μπέιλ (85' Βάθκεθ), Ρονάλντο

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση