Μπριζ - Ντόρτμουντ 0-1: Με τύχη οι Γερμανοί!

Απέδρασε με τυχερό γκολ του Πούλισιτς στο 85'

Απόδραση από το Μπριζ με τυχερό γκολ για την Ντόρτμουντ που κέρδισε με 1-0 την Κλαμπ Μπριζ. Οι Γερμανοί έκαναν το πρώτο βήμα και μετά την εκτός έδρας νίκη και το πρώτο τρίποντο βλέπουν με αισιοδοξία τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Μόλις στο 2ο λεπτό μετά από λάθος του Μίτροβιτς ο Λέτιτσα αναγκάστηκε να βγει και να προλάβει τον Ρόις, ενώ στο 10’ η κεφαλιά του Γκρούνεφελντ πέρασε ελάχιστα έξω και στο 11’ ο Λέτιτσα είπε όχι σε κεφαλιά του Πίστσεκ. Το ματς είχε καλό ρυθμό και στο 12’ η κεφαλιά του Βόσεν έξυσε το δοκάρι του Μπίρκι, ο οποίος στο 23’ σταμάτησε το σουτ του Γκρούνεφελντ και στο ίδιο λεπτό το σουτ του Βορμέρ από δεξιά, έφυγε λίγο έξω.

Στο 29’ ο Λέτιτσα είπε όχι σε σουτ του Γκέτσε και  στην επαναφορά ο Ρόις άργησε και κόπηκε από τον Πουλέν, ενώ στο 32’ μετά από κόρνερ του Σάντσο, οι Πίστσεκ και Ντιαλό μόνοι στην περιοχή δεν μπόρεσαν να βρουν την μπάλα. Στο 38’ το μακρινό σουτ του Ντένσβιλ έξυσε το δοκάρι του Μπίρκι ενώ στο 42’ και ο Βίτσελ αστόχησε από καλή θέση ενώ η κεφαλιά του Σμέλτσερ στο 45’, έφυγε κι εκείνη έξω.

Στο 60ο λεπτό το μακρινό σουτ του Ρόις, πέρασε λίγο άουτ, όπως και το πλασέ του Πίστσεκ στο 79’. Στο 83’ ο Οπεντά από αριστερά προσπάθησε να νικήσει τον Μπίρκι, που έδιωξε και στο 85’ ήρθε η λύτρωση για τους Βεστφαλούς με τυχερό γκολ του Πούλισιτς που έβαλε κόντρα στον Μίτροβιτς και κρέμασε τον Λέτιτσα για το 0-1.

Μπριζ (Ιβάν Λέκο): Λέτιτσα, Πουλέν, Ριτς, Μίτροβιτς, Ντένσβιλ, Γκρόνεβελντ (76’ Ντένις), Βόρμερ, Βάνακεν, Βλιέτινκ (56’ Κόολς), Γουέσλεϊ, Βόσεν (82’ Οπεντά)

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Σμέλτσερ, Ακάντζι, Ντιαλό, Πίσεκ, Βάιγκλ (84’ Νταούντ), Βίτσελ, Γκέτσε (62’ Καγκάβα), Βολφ, Σάντσο (69’ Πούλισιτς), Ρόις

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση