Μπάτε- Αϊντχόφεν 2-3: Διπλό πρόκρισης για τους Ολλανδούς (vid)

Η Αϊντχόφεν έφυγε με μια πολύτιμη νίκη από τη Λευκορωσία

Άλμα πρόκρισης στους ομίλους για την Αϊντχόφεν που κέρδισε με 3-2 στην έδρα της ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ.

Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Ζουτ έδιωξε μετά από γέμισμα αλλά η μπάλα κατέληξε στον Μπάγκα που με κεφαλιά αστόχησε από κοντά ενώ στο 5’ ο Σουτ είπε όχι σε σουτ του Τουόμινεν. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Λευκορώσοι σκόραραν αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και τελικά στο 9’ ο Φιλίποβιτς σέντραρε από αριστερά και ο Τουόμινεν εξ επαφής με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ΜΠΑΤΕ.

Στο 11’ ο Φιλιπένκο έκοψε με προβολή τον Ίρβινγκ Λοσάνο, ενώ στο 15’ ο Ντραγκούν αστόχησε από καλή θέση και στο 17’ ο Ζουτ έσωσε μετά από σουτ του Ίβανιτς και στην επαναφορά ο Ντραγκούν σούταρε σε σώματα. Και στο 35’ η Αϊντχόφεν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μιλούνοβιτς και ο Περέιρο από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 44’ οι Ολλανδοί άγγιξαν την ανατροπή αλλά η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ, σταμάτησε στο δοκάρι του Σκερμπίτσκι.

Στο 54’ ο Σκερμπίτσκι έδιωξε δύσκολα το σουτ του Περέιρο που στη συνέχεια σημάδεψε το δοκάρι της ΜΠΑΤΕ ενώ στο 60’ ο Μπεργκβάιν έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για την Αϊντχόφεν. Και τελικά στο επόμενο λεπτό, ο Λοσάνο με φονερό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, έκανε το 1-2.

Στο 66’ ο Ζουτ σταμάτησε τον Γιαμπλόνσκι, ενώ στην κόντρα ο Μπεργκβάιν έκανε το σουτ αλλά ο Σκερμπίτσκι του είπε όχι και στο 70’ ο Ντε Γιονγκ αστόχησε από κοντά. Και στο 88’ ο Ζουτ έκανε τραγικό διώξιμο και ο Χλεμπ πλασάρε με τη μία για το 2-2.

Ωστόσο με τη σέντρα, ο Μάλεν με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-3.

ΜΠΑΤΕ: Σκερμπίτσκι, Φιλίποβιτς, Ντραγκούν (65’ Χλεμπ), Γιαμπλόνσκκι, Μιλούνοβιτς, Ίβανιτς (81’ Βολόντκο), Ρίος, Φιλιπένκο, Τουόμινεν (60’ Σκάβιτς), Στάσεβιτς, Μπάγκα

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Φιεργκέφερ, Σβαμπ, Περέιρο (82’ Μάουρο Ζούνιορ), Τασέντε, Χέντριξ, Ντε Γιονγκ, Ροσάριο, Μπεργκβάιν, Λοσάνο (87’ Μάλεν), Ντάμφρις.

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση