Μπαρτσελόνα-Τσέλσι 3-0: Στα προημιτελικά με ρεσιτάλ Μέσι! (vid-pics)

Οι «μπλαουγκράνα» προκρίθηκαν στα προημιτελικά φιλοδωρώντας με τριάρα την Τσέλσι

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 3-0 την Τσέλσι στο «Καμπ Νου» και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «μπλαουγκράνα» ήταν ο τρελαμένος Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ και μοίρασε μια ασίστ στον Ντεμπελέ. Ο Αργεντινός σταρ έφτασε τα 100 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Τσέλσι πάντως το πάλεψε αρκετά και άξιζε ένα γκολ. Οι «μπλέ» είχαν δυο δοκάρια στο παιχνίδι με τους Αλόνσο και Ρούντιγκερ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι καθώς η Μπαρτσελόνα ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της τελική προσπάθεια μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Μέσι συνεργάστηκε άψογα με τον Σουάρες και νίκησε με ωραίο πλασέ από πολύ πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ στην καριέρα του. Η Τσέλσι κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στη συνέχεια και προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση. Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 12ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Γουίλιαν το οποίο απόκρουσε ο Τερ Στέγκεν.

Οι «μπλαουγκράνα» πέτυχαν και δεύτερο στο 20ο λεπτό, έπειτα μια εξαιρετική ενέργεια του Μέσι. Ο Αργεντινός ξεχύθηκε ταχύτατα στην επίθεση και έδωσε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Ντεμπελέ, ο οποίος νίκησε τον Κουρτουά με ένα πολύ δυνατό σουτ, δίνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 28ο λεπτό ο Ινιέστα βρήκε με ένα όμορφο τακουνάκι τον Σουάρες όμως ο τελευταίος νικήθηκε από τον Κουρτουά. Η Τσέλσι ανέβασε στροφές στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου και έψαξε το γκολ. Στο 37’ ο Αλόνσο έπιασε ένα ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή όμως ο Τερ Στέγκεν ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα ο Καντέ πλάσαρε τον Τερ Στέγκεν μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Η πιο καλή ευκαιρία της Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 45ο λεπτό. Ο Μάρκος Αλόνσο έστειλε τη μπάλα στα αριστερό κάθετο δοκάρι του Τερ Στέγκεν με μια όμορφη εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Ισπανό, χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Η Τσέλσι μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στην επανάληψη και κυνήγησε με μανία το γκολ χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια καλή φάση. Αντίθετα, η Μπάρτσα ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 47’ ο Σουάρες πλάσαρε τον Κουρτουά όμως ο κήπερ της Τσέλσι πραγματοποίησε μια σωτήρια απόκρουση με τα πόδια.

Η πίεση της Τσέλσι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν απέφερε καρπούς. Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τους χώρους και κατάφερε να πετύχει και 3ο γκολ στο 63’ με τον Μέσι, ο οποίος πέρασε για δεύτερη φορά τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά.

Το δεύτερο γκολ του Μέσι «σκότωσε» ουσιαστικά τις όποιες ελπίδες είχε η Τσέλσι για πρόκριση. Η Μπάρτσα έκανε πολύ σωστή διαχείριση του υπέρ της αποτελέσματος, χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα. Η Τσέλσι έφτασε κοντά στο γκολ της τιμής στο 89ο λεπτό όμως η κεφαλιά του Ρούντιγκερ σταμάτησε στο δοκάρι. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν άλλες 2-3 καλές ευκαιρίες για να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ όμως δεν τις αξιοποίησαν και έτσι το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΤΣΕΛΣΙ 3-0

ΓΚΟΛ: 3’ και 63’ Μέσι, 20’ Ντεμπελέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Ζόρντι Άλμπα, Ουμτιτί, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (61’ Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (56’ Παουλίνιο), Ντεμπελέ (67’ Βιδάλ), Μέσι, Σουάρες.

ΤΣΕΛΣΙ (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Φάμπρεγκας, Καντέ, Μάρκος Αλόνσο, Μόουζες (67’ Ζαπακόστα), Γουίλιαν, Αζάρ (82’ Πέδρο), Ζιρού (67’ Μοράτα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Σέρχι Ρομπέρτο – Γουίλιαν, Ζιρού, Αλόνσο

ΓΗΠΕΔΟ: «Καμπ Νου»

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταμίρ Σκόμινα

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση