Μπάγερν Μονάχου - Σεβίλλη 0-0: Στο τέλος «Χ»άρηκαν οι Γερμανοί

Πρόκριση για την Μπάγερν

Σ’ ένα παιχνίδι με μπόλικες φάσεις, δοκάρι και αποβολή, η Μπάγερν με την Σεβίλλη έμειναν στη λευκή ισοπαλία. Βέβαια απ’ την ισοπαλία κερδισμένη ήταν η Μπάγερν η οποία πήρε το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ. Μια δίκαιη πρόκριση.

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε η Μπάγερν στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 4΄ ο Χάμες εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλό σημείο, με την μπάλα να περνά μόλις πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό ο Ρόμπεν έκανε τη γνωστή του κίνηση, τελείωσε τη φάση με τα αριστερό, με τη μπάλα να μην του κάνει τη χάρη. Στο 7’ ο Λεβαντόφσκι έπιασε τη κεφαλιά με τον Σόρια να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Ο Σαράμπια βρέθηκε μόνος στην περιοχή σε καλή θέση, όμως το σουτ του ήταν κακό. Στο 15’ ο Κίμιχ δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Κορέα βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι όμως το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και έτσι ο Ούλραϊχ μάζεψε τη μπάλα. Ο τρελός ρυθμός κόπασε στα επόμενα λεπτά και έτσι η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 26’ όταν το πλασέ του Εσκουδέρο από καλή θέση πέρασε έξω. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Χούμελς έκανε μια κίνηση που θα ζήλευαν πολλοί επιθετικοί, σούταρε με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Οι Γερμανοί πίεζαν ψηλά για να πετύχουν ένα τέρμα, και στο 38’ ο Σόρια έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Ριμπερί. Δυο λεπτά αργότερα το τελείωμα του Ρόμπεν ήταν κακό και έχασε μεγάλη φάση. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 0-0.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε και πάλι η Μπάγερν η οποία ήθελε το τέρμα. Στο 49’ ο Λεβαντόφσκι έπιασε την κεφαλιά από κοντά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Ραφίνια έσωσε την Μπάγερν καθώς πρόλαβε τον Μπεν Γιεντέρ. Στο 54’ ο Μίλερ έκανε το σουτ από καλή θέση, με τον Σόρια να λέει όχι. Στο 60’ όμως η Σεβίλλη έχασε την ευκαιρία του αγώνα, με τον Κορέα να σημαδεύει το δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Χάμες έκανε το σουτ μετά από φάση διαρκείας με τον Σορία να μπλοκάρει σωστά. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ. Φάσεις ιδιαίτερες δεν υπήρξαν και όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες είχαν συμβιβαστεί. Στο φινάλε το μόνο που έμεινε να δούμε ήταν η κόκκινη κάρτα του Κορέα στο 90+1.

Μπάγερν Μονάχου (Γιουπ Χάινκες): Ούλραϊχ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Ραφίνια (85' Σούλε), Χάβι Μαρτίνεθ, Ρόμπεν, Μίλερ, Χάμες, Ριμπερί (70' Τιάγκο), Λεβαντόφσκι (77' Βάγκνερ)

Σεβίλλη (Βιτσέντζο Μοντέλα): Σόρια, Νάβας, Μερκάδο, Λενγκλέ, Εσκουδέρο, Ενζονζί, Μπανέγα, Κορέ, Βάσκεθ (80' Νολίτο), Σαράμπια (70' Ραμίζερ), Μπεν Γεντέρ (65' Μουριέλ)

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: Βάνγκερ / Ενζόνζι, Μπανέγα, Μερκάδο

Αποβολές: - / Κορέα

Διαιτητής: Γουίλιαμ Κόλουμ

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση