Μπάγερν-ΑΕΚ 2-0: Με το κεφάλι ψηλά! (vid)

Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπάγερν η ελληνική ομάδα

Παρά την πολύ καλή της προσπάθεια, η ΑΕΚ έχασε στην Γερμανία με 2-0 από την Μπάγερν Μονάχου και παρέμεινε τελευταία στον όμιλο και χωρίς βαθμό. Ο Λεβαντόφσκι με δύο γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η ομάδα της ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στην Μπάγερν, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία του αγώνα μόλις στο 5’, όταν η κεφαλιά του Λαμπρόπουλου έφυγε μόλις άουτ. Η Μπάγερν απείλησε για πρώτη φορά στο 8’. Η σέντρα του Κίμιχ βρήκε τον Γκορέτσκα αμαρκάριστο στην μεγάλη περιοχή, αυτός πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η σημαντικότερη φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 30’. Ο Τσόσιτς έκανε αχρείαστο πέναλτι στον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Πολωνός «έγραψε» το 1-0 στην 100η του συμμετοχή στην διοργάνωση. Αυτό ήταν και το σκορ, με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Μπάγερν να είναι καλύτερη και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 54’ με τον Γκορέτσκα, του οποίου το σουτ αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Μπάρκα. Στο 61΄, ο Μπάρκας απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Λεβαντόφσκι σε κόρνερ. Στο 66’, ο Μπάρκας και πάλι απέκρουσε πολύ σταθερά την εκτέλεση φάουλ του Αλάμπα. Η Μπάγερν έκανε τα πράγματα πιο εύκολα γι’ αυτήν στο 71’. Από το κόρνερ του Κίμιχ, ο Λεβαντόφσκι με κοντινή προβολή σκόραρε για το 2-0.

Έτσι, η Μπάγερν έφθασε στους 10 βαθμούς στον όμιλο, παίρνοντας μια πολύ δίκαιη νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ο Λεβαντόφσκι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Μπάγερν. Πολύ καλοί και οι Γκορέτσκα και Κίμιχ. Από την ΑΕΚ κορυφαίος ο Μπάρκας και πολύ καλοί οι Άλεφ, Λαμπρόπουλος και Μάνταλος στο πρώτο ημίχρονο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Μπάγερν δεν υστέρησε κανείς. Από την ΑΕΚ ο Τσόσιτς έκανε ένα ανόητο πέναλτι, δίνοντας την ευκαιρία στην Μπάγερν να προηγηθεί.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με τριάδα στα μετόπισθεν (Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς και Λαμπρόπουλο) άρχισε τον αγώνα ο τεχνικός της ΑΕΚ Μαρίνος Ουζουνίδης, θέλοντας να προσέξει από την αρχή τα νώτα του. Ο Άλεφ είχε ένα πιο επιτελικό ρόλο στο παιχνίδι, έχοντας πίσω του τους Σιμόες και Γαλανόπουλο. Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο κουράστηκε πολύ και δίκαια ηττήθηκε.

Από την άλλη, ο Νίκο Κόβατς ξεκίνησε τον αγώνα με επιθετικούς προσανατολισμούς, παρά τις πολλές απουσίες. Η ανωτερότητα της φάνηκε κατά την διάρκεια του αγώνα και πλέον σκέφτεται το πολύ μεγάλο ντέρμπι για το γερμανικό πρωτάθλημα κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Αυστηρό το πέναλτι που έδωσε κατά της ΑΕΚ ο Σλοβένος διαιτητής. Ήταν μια φάση που έκρινε εν πολλοίς την έκβαση του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

Μπάγερν: Νόιερ, Χούμελς, Ριμπερί (84' Ραφίνια), Μαρτίνεθ, Λεβαντόφσκι (91' Βάγκνερ), Μπόατενγκ, Γκορέτσκα, Γκναμπρί (87' Σάντσες), Μίλερ, Αλάμπα, Κίμιχ

AEK: Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Άλεφ (68' Μοράν), Γαλανόπουλος (79' Γκάλο), Μάνταλος (80' Μπογέ), Πόνσε

Σκόρερς: 31' και 71' Λεβαντόφσκι/-

Κίτρινες:-/ Τσόσιτς, Σιμόες, Λαμπρόπουλος