Με το δεξί η Γαλατά

Νίκησε με 3-0 τη Λοκομοτίβ Μόσχας

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Γαλατά που επικράτησε με 3-0 της Λοκομοτίβ η οποία είχε σε κακό βράδυ τον γκολκίπερ της. Οι Τούρκοι με τέρματα των Ροντρίγκες, Ντερντιγιόκ και Ινάν πήραν τους τρεις βαθμούς και έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα ενόψει της συνέχειας της διοργάνωσης.

Οι Τούρκοι ζήτησαν πέναλτι στο 7' σε χέρι του Ιγκνάτιεφ μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να θεωρεί ότι δεν υπήρχε πρόθεση. Δύο λεπτά μετά ο Ροντρίγκες έκανε το σουτ, ο Γκιγιέρμε έβαλε λάθος τα χέρια του και η Γαλατά έκανε το 1-0. Στο 26' ο Ροντρίγκες είχε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα δεύτερο γκολ. Τρία λεπτά μετά ο Κβερκβέλια έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι με τον Αζίζ να κόβει την μπάλα πάνω στη γραμμή. Ο Φαρφάν στο 40' έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η Λοκομοτίβ μπήκε καλά και στην επανάληψη και στο 50' απείλησε με τον Μίραντσουκ. Στο 65' ο Γκιγιέμερ έδιωξε το σουτ του Μπελχαντά. Δύο λεπτά μετά ο Ντερντιγιόκ εκτέλεσε φάουλ, ο γκολκίπερ της Λοκομοτίβ άργησε να πέσει και ήρθε το 2-0. Η Λοκομοτίν είχε μεγάλη ευκαιρία στο 68' με κεφαλιά του Ιγκνατίεφ να φεύγει άουτ.  Ο Ροντρίγκες στο 76' έκανε ωραία προσπάθεια αλλά δεν κατάφερε να νικήσει και τον Γκιγέρμε. Η Γαλατά έμεινε με δέκα στο 87' όταν ο Εντιαγέ είδε δεύτερη κίτρινη. Στις καθυστερήσεις η τουρκική ομάδα κέρδισε πέναλτι με τον Ινάν να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Αζίζ, Ροντρίγκες (91'Ινάν), Ντονκ, Εντιαγέ, Λίνες, Μπελχαντά (73'Μαϊκόν), Φερνάντο, Ναγκατόμο, Ακμπαμπά, Ντερντιγιόκ (82'Ονιεκούρου)

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Γκιγιέρμε, Ιντόβου, Χέβεντες, Φερνάντες, Ντενίσοφ, Κβερκβέλια, Κριχόβιακ, Φαρφάν, Τσόρλουκα, Ιγκνάτιεφ (69'Έντερ), Αλ.Μίραντσουκ (86'Α.Μίραντσουκ).

Πηγή: aek365.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση