Με τεσσάρα στην επόμενη φάση η Παρί (vid)

Με νίκη 1-4 πέρασε από το Βελιγράδι και πήρε την πρόκριση

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν καλύτερη από τον Ερυθρό Αστέρα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με τέσσερα γκολ πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Μάλιστα η ομάδα του Τόμας Τούχελ προκρίθηκε ως πρώτη με 11 βαθμούς αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Λίβερπουλ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν και γκολ για την Παρί μόλις στο 9'. Ο ταχύτατος Εμπαπέ ξέφυγε από αριστερά και έβγαλε πάσα πάρε-βάλε στον Καβάνι που απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 24' ένα σουτ του Βεράτι από το ύψος της περιοχής μπλόκαρε ο Μπόργιαν. Στο 31' οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή ευκαιρία. Αρχικά με τον Νεϊμάρ το σουτ του οποίου απομάκρυνε ο Μπόργιαν και στην συνέχεια της φάσης με τον Ντι Μαρία να σουτάρει λίγο έξω.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 40' η Παρί πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Εμπαπέ άνοιξε ωραία για τον Νεϊμάρ και αυτός αφού συνέκλινε και ''ζάλισε'' την μισή άμυνα των Σέβρων, πλάσαρε για το 0-2. Ένα λεπτό αργότερα ο Εμπαπέ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του Τόμας Τούχεν όταν από πλάγια θέση σε τετ-α-τετ με τον Μπόργιαν πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 54' οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Στοΐκοβιτς σέντραρε αλλά η κεφαλιά που έπιασε ο Μπεν πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα και αφού προηγήθηκε ένα σουτ του Μπεν πάνω στον Μπουφον, ο Γκόμπλεγιτς από τα πλάγια της περιοχής με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ιταλό κίπερ και έκανε το 1-2.

Στο 62' ο Κέρερ σούταρε από πλάγια θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή και ο Μπόργιαν απέκρουσε με τα πόδια όπως και στο 64' σε σουτ του Εμπαπέ. Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Παρί έκανε το 1-3 με τον Μαρκίνιος να σκοράρει στο 74' με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντι Μαρία. Στις καθυστερήσεις οι Παριζιάνοι πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Εμπαπέ να νικά με σουτ τον Μπόργιαν.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόργιαν, Στοΐκοβιτς, Γκόμπλεγιτς, Ντέγενεκ, Ρόντιτς, Γιοβάνοβιτς, Τσάουσιτς, Μπεν, Μάριν (Γιόβελιτς 86'), Σίμιτς (Εμπεθίλιο 72'), Πάφκοφ (Μποακί 72')

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεπέ, Μπερνάτ, Βεράτι (Ραμπιό 83'), Μαρκίνιος, Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (Ντράξλερ 88'), Καβάνι