Μάριμπορ-Χάποελ Μπερ Σεβά 1-0: Στους ομίλους με Βίλερ και Χαντάνοβιτς (vid)

Η Μάριμπορ προκρίθηκε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Με ένα γκολ στο 15ο λεπτό κόντρα στην Μπερ Σεβά από τον Βίλερ, η Μάριμπορ πήρε την πρόκριση αποκλείοντας την Χαποέλ Μπερ Σεβά με 1-0 , σε συνδυασμό με την ήττα 2-1 του πρώτου αγώνα. Αγωνίστηκε για 35 λεπτά ο Πέκχαρτ για τους Ισραηλινούς.

Η Μάριμπορ αναζήτησε το γκολ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο 8ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Μίλεκ. Στο 15’ η ομάδα από τη Σλοβενία έφτασε στο πολυπόθητο γκολ με τον Μίτια Βίλερ μετά από ασίστ του Αχμέντι. Ο τελευταίος δημιούργησε μια ακόμα φάση στο 17’ με την μπάλα να φεύγει έξω. Η Χαποέλ απείλησε ελάχιστα στο πρώτο μέρος, με τον Όγκου να έχει στο 30’ τη μόνη προσπάθεια στο πρώτο μέρος για τους Ισραηλινούς.

Η γηπεδούχος συνέχισε να είναι πιο απειλητική, με τον Αχμέντι στο 49ο λεπτό να έχει καλή φάση. Η Χαποέλ προσπάθησε να τονώσει την επίθεση της με την είσοδο του Τόμας Πέκχαρτ στον αγώνα στο 56ο λεπτό αντί του Γκαντίρ, αλλά οι Ισραηλινοί εξακολουθούσαν να μην στέκονται ικανοί ν’ απειλήσουν. Στο 81’ και στο 85’ ο Τόμας Πέκχαρτ προσπαθεί ν’ απειλήσει από τον αέρα (στην πρώτη βρίσκει στόχο αλλά μπλοκάρει ο Χαντάνοβιτς, στην δεύτερη άουτ) αλλά δεν σκοράρει.Στο 90’ ο Χαντάνοβιτς κάνει την επέμβαση του αγώνα στην κεφαλιά του Νουακέμε και κρατά την πρόκριση για τη Μάριμπορ.

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση