Μαν. Γιουνάιτεντ - Σεβίλλη 1-2: Έσβησε τα όνειρα στο «Θέατρο των ονείρων»

Η Σεβίλλη νίκησε στο «Θέατρο των ονείρων»

Τεράστια εμφάνιση από τον Γέντερ που με δυο δικά του τέρματα έστειλε την Σεβίλλη στην επόμενη φάση του Champions League. Η Σεβίλλη νίκησε με 1-2 την Γουνάιτεντ εκτός έδρας. Ο Γέντερ άνοιξε το σκορ στο 74’ και στο 78’ διπλασίασε τα τέρματα του, ενώ στο 83’ ο Λουκάκου μείωσε στο σκορ. Με το τέλος του αγώνα ο κόσμος ξέσπασε σε αποδοκιμασίες ενάντια στον Μουρίνιο.

Α’ ημίχρονο

Με το καλημέρα έδειξε τη διάθεση της η Γιουνάιτεντ για να πετύχει κάποιο τέρμα. Μόλις στο 2’ ο Λουκάκου έκανε το σουτ από καλή θέση, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Η Σεβίλλη όμως στην πορεία ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 9’ έχασε μάλιστα σπουδαία ευκαιρία όταν ο Κορέα έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, με τη μπάλα να περνά πάνω απ’ τα δοκάρια του Ντε Χέα. Στο 14’ ο Μπαγί έκανε ένα αβίαστο λάθος με αποτέλεσμα ο Μουριέλ να βρεθεί σε θέση βολής, το σουτ του όμως πέρασε έξω. Το παιχνίδι με την πάροδο του χρόνου γινόταν όλο και πιο κλειστό. Στο 27’ ο Μουριέλ έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να περνά έξω. Δώδεκα λεπτά αργότερα ήρθε και η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, με τον Φελαϊνί να κάνει το 1-2 με τον Σάντσες με τον πρώτο να σουτάρει και τον Ρίκο να κάνει την επέμβαση του αγώνα.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ανοικτό. Στο 48’ ο Μπαγί έκανε ένα μυθικό τάκλιν και σταμάτησε τον Κορέα που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Στο 52’ ο Ρίκο έκανε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Λίνγκαρντ μέσα από την περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ έδωσε μια μεγάλη πάσα στον Σάντσες, με το σουτ του να σταματά σε σώματα. Στο 58’ το σουτ του Φελαϊνί πέρασε έξω. Στο 72’ ο Πογκμπά δοκίμασε το πόδι του από μακριά και έστειλε τη μπάλα μόλις. Δυο λεπτά αργότερα ο Σαράμπια έστειλε μαγική πάσα στον Μπεν Γεντέρ και εκείνος με τρομερό τελείωμα νίκησε τον Ντε Χέα. Μέχρι να συνέλθει η Γιουνάιτεντ στο 78’ ο Γεντέρ έγραψε το 0-2 με κεφαλιά. Στο 80’ ο Σμόλινγκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ και στο επόμενο λεπτό ο Κορέα έκανε το δυνατό σουτ με τον Ντε Χέα να σώζει. Στο 83’ όμως ο Λουκάκου με βολέ μετά από κόρνερ μείωσε το σκορ σε 1-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Ράσφορντ με κεφαλιά που πέρασε μόλις έξω. Η Γιουνάιτεντ πίεζε όμως, δεν μπορούσε να βρει τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 91’ ο Γεντέρ έφυγε σε τετ α τετ όμως ο Ντε Χέα του είπε όχι. Κάπως έτσι τελείωσε και το παιχνίδι με την Σεβίλλη να παίρνει τεράστια πρόκριση στο Old Trafford και να πετά την ομάδα του Μουρίνιο εκτός.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Μουρίνιο): Ντε Χέα, Βαλέντσια (76' Μάτα), Μπαϊγί, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Μάτιτς, Φελαϊνί (60' Πογκμπά), Λίνγκαρντ (76' Μαρτιάλ), Σάντσες, Ράσφορντ, Λουκάκου

Σεβίλλη (Μοντέλα): Ρίκο, Μερκάδο, Κίαερ, Λανγκλέ, Εσκουντέρο, Μπανέγα, Ενζονζί, Σαράμπια, Βάσκεζ (87' Πιζάρο), Κορέα (89' Γέις), Μουριέλ (72' Γέντερ)

Σκόρερς: Λουκάκου / Γιέλντερ (2Χ)

Κίτρινες Κάρτες: Ράσφορντ / Μπανέγα, Γέντερ, Κορέα, Σαράμπια

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση