Λίβερπουλ-Πόρτο 0-0: Πρόκριση στο ρελαντί! (vid)

Για πρώτη φορά μετά το 2009 η Λίβερπουλ στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Σ' ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς τις πολλές φάσεις, Λίβερπουλ και Πόρτο έμειναν στην ισοπαλία με 0-0 για τον επαναληπτικό αγώνα για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Κλοπ προκρίθηκε, έτσι, στα προημιτελικά του θεσμού για πρώτη φορά μετά το 2009, εκμεταλλευόμενη το 0-5 του πρώτου αγώνα.

Σε αναγνωριστικούς ρυθμούς ξεκίνησε ο αγώνας στο Λίβερπουλ με περισσότερο παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά και διάθεση από τις δύο ομάδες για καλό ποδόσφαιρο. Στο 18’, η Λίβερπουλ είχε την πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα. Ο Γκόμεζ έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μανέ με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Σενεγαλέζος μεσοεπιθετικός της Λίβερπουλ είχε τεράστια ευκαιρία στο 31, όταν από μπαλιά του Μίλνερ στόπαρε ωραία στην περιοχή και έπιασε το σουτ που κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Κασίγιας. Λίγο αργότερα, ο Ντέγιαν Λόβρεν με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0 μετά από ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λίβερπουλ να χάνει ευκαιρία στο 48’. Ο Λαλάνα από αριστερά έκανε το γύρισμα στη περιοχή και ο επερχόμενος Μίλνερ έκανε σουτ που πέρασε άουτ από την εστία του Κασίγιας. Στο 51’, οι Πορτογάλοι απείλησαν για πρώτη φορά, όταν το ωραίο σουτ του Γουάρις απομάκρυνε ο Κάριους με ωραίο τρόπο σε κόρνερ. Στο 59’, ο Φιρμίνο βγήκε μόνος, μπήκε στην περιοχή, με τον Φελίπε να βάζει ωραία την σωτήρια προβολή και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η ομάδα του Κλοπ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε καλή ευκαιρία στο 76’. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μίλνερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα χέρια του Κασίγιας. Στο 82’, ο Σαλάχ κινήθηκε ωραία στην περιοχή και το σουτ του αποκρούστηκε ωραία από τον Κασίγιας. Στο 84’, ο Τόρες προσπάθησε με πλασέ να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα, όμως ο Λόβρεν τον πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή τέρματος. Ο Ντάνι Ίνγκς στο 88’ με κεφαλιά ανάγκασε τον Ίκερ Κασίγιας σε φοβερή απόκρουση στην τελευταία καλή φάση του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Λίβερπουλ: Κάριους, Γκόμεζ, Μάτιπ, Λόβρεν, Μορένο, Μίλνερ, Χέντερσον, Τσαν (82' Κλάβαν), Λαλάνα, Μανέ (74' Σαλάχ), Φιρμίνο (62' Ίνγκς)

Πόρτο: Κασίγιας, Περέιρα, Φελίπε, Ρέγιες, Νταλότ, Όλιβερ, Αντρέ Αντρέ (62' Ολιβέιρα), Κόστα, Κορόνα, Γουάρις (68' Ρικάρντο Περέιρα), Αμπουμπακάρ (80' Πασιένσια)