Λίβερπουλ - Νάπολι 1-0: Με μπροστάρηδες τους Σαλάχ και Άλισον... η Λίβερπουλ στους «16»! (vid)

Το γκολ του Σαλάχ ήταν αρκετό για να δώσει στους Reds την πρόκριση

Πρόκριση στους «16» για τη Λίβερπουλ χάρις το γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ από το 1ο ημίχρονο. Ήρωας στο τέλος ο Άλισον με φοβερή απόκρουση σε τετ α τετ που βρέθηκε με τον Μίλικ. Πρωτιά στον 3ο όμιλο για την Παρί Σεν Ζερμέν, 2η η Λίβερπουλ, 3η η Νάπολι και 4ος ο Ερυθρός Αστέρας. Στο Europa League θα συνεχίσει η μέτρια σήμερα Νάπολι.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο η μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Η γηπεδούχος Λίβερπουλ είχε την πρώτη καλή στιγμή όταν από εξαιρετική σέντρα του Ρόμπερτσον, ο Σαλάχ βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το κοντρόλ του δεν ήταν καλό. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό η Νάπολι είχε τη μοναδική της καλή στιγμή με τον Χάμσικ, ο οποίος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά. Στην συνέχεια η Νάπόλι οπισθοχώρησε, δίνοντας της ευκαιρία στη Λίβερπουλ να επιτεθεί, χωρίς όμως να γίνει η μεγάλη ευκαιρία. Παρ’ όλα αυτά στο 34ο λεπτό οι «Κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Σαλάχ, ο οποίος κινήθηκε εντός περιοχής και από πλάγια πλάσαρε τον Οσπίνα για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυνατά ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο με τη Λίβερπουλ να πιέζει ψηλά και να είναι πιο απειλητική. Συγκεκριμένα, είχε την πρώτη καλή στιγμή του 2ου μέρους, όταν από το λάθος του Μάριο Ρούι, ο Σαλάχ βρέθηκε εντός περιοχής αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια η Νάπολι απείλησε με τον Ραούλ Αλμπιόλ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ αλλά ο Άλισον δεν είχε κανένα πρόβλημα. Στο 63ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές της Λίβερπουλ συνδυάστηκαν πολύ ωραία με τελικό αποδέκτη τον Μίλνερ ο οποίος πλάσαρε πολύ ωραία αλλά η μπάλα πήγε λίγο έξω. Μέχρι το 70’ ο Αντσελότι είχε κάνει και τις 3 του αλλαγές βάζοντας του Μίλικ και Γκουλάμ, έτσι ώστε να γίνει πιο επιθετική, ωστόσο ο Ζιελίνσκι σούταρε πολύ άσχημα και δεν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Γκουλάμ. Στο 74’ η Λίβερπουλ απείλησε με τον Σαλάχ, αλλά η λόμπα που πήγε να κάνει αποκρούστηκε από τον Οσπίνα. Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει για ένα 2ο γκολ με τον Μανέ, του οποίου το κοντινό πλασέ αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Οσπίνα. Στο 75ο λεπτό όμως η Νάπολι έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία με τον Καγιεχόν, ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά. Ακολούθως, στο 87ο λεπτό ο Μανέ δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της Λίβερπουλ, αστοχώντας από κοντινό σημείο. Στο 92’ όμως ο Μίλικ βρέθηκε απέναντι από τον Άλισον και έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Βραζιλιάνο να γίνεται ήρωας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Λίβερπουλ: Εξαιρετική όλη η αμυντική τετράδα καθώς και ο Χέντερσον στο χώρο του κέντρου. Εννοείται και ο χρυσός σκόρερ του αγώνα, Μοχάμεντ Σαλάχ. Η τεράστια όμως απόκρουση στο τέλος από τον Άλισον τον καθιστά ήρωα για την Λίβερπουλ

Νάπολι: Εξαιρετικός ο Κουλιμπαλί σε όλες του τις τοποθετήσεις, πολύ καλός και ο Οσπίνα όποτε χρειάστηκε

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Λίβερπουλ: Ο Μανέ ήταν αναποτελεσματικός για τους Reds, χάνοντας δύο κλασσικές ευκαιρίες ωστόσο η εμφάνιση του επισκιάστηκε από την πρόκριση της ομάδας του.

Νάπολι: Οι τρείς μπροστά δεν συνείσφεραν καθόλου, αποδιοπομπαίος τράγος όμως είναι ο Μίλικ που έχασε τεράστια ευκαιρία στο τέλος για να δώσει την πρόκριση στη Νάπολι

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Μεγάλη πρόκριση για την ομάδα του, κατάφερε και πήρε το μάξιμουμ από τους ποδοσφαιριστές του

Νάπολι (Αντσελότι): Έστησε την ομάδα του με αμυντικό πλάνο και ουσιαστικά δεν δημιουργούσε ευκαιρίες. Με τις αλλαγές όμως έγινε πιο επιθετική αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ (Λόβρεν 90΄), Μάτιπ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ (Φαμπίνιο 84'), Μανέ, Φιρμίνο (Κεϊτά 79'), Σαλάχ

Νάπολι (Αντσελότι): Οσπίνα, Μαξίμοβιτς, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι (Γκουλάμ 70'), Καγιεχόν, Άλαν, Χάμσικ, Φαμπιάν (Ζιελίνσκι 63'), Μέρτενς (Μίλικ 67'), Ινσίνιε

Σκόρερς:  Σαλάχ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Φαν Ντάικ, Σαλάχ / Κουλιμπαλί