Λίβερπουλ- Μάντσεστερ Σίτι 3-0: Anfield rule! (vid)

Τριάρα της εξαιρετικής Λίβερπουλ στην κακή Σίτι

Ολοταχώς για τα ημιτελικά του Champions League η Λίβερπουλ! Μέσα σε ένα ημίχρονο, οι Ρεντς ξεχαρβάλωσαν την άμυνα της Σίτι που δέχτηκε τρία γκολ (3-0) στο «Άνφιλντ» και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο ενόψει του επαναληπτικού. Στην πρώτη ευκαιρία για αντεπίθεση η ομάδα του Κλοπ έκανε τη ζημιά με τον Σαλάχ (12’). Δευτερόλεπτα μετά το 20λεπτο (21’), ο Τσάμπερλεϊν με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Έντερσον, ενώ το πάρτι του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε με την κεφαλιά του Μανέ στο 31’. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα, σοβαρεύτηκαν στο ανασταλτικό κομμάτι στο δεύτερο, όμως παρότι πίεσαν αρκετά δεν βρήκαν τρόπο για να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Λίβερπουλ που ουσιαστικά δεν επέτρεψε να βγει κλασική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Κάριους.

Το ματς:

Αναγνωριστικό χαρακτήρα είχαν τα πρώτα λεπτά. Η Λίβερπουλ άφησε την μπάλα στη Σίτι και στην πρώτη φάση που δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις, χτύπησε στην αντεπίθεση. Στο 12ο λεπτό ο Σαλάχ βγήκε στην κόντρα και αφού ο Φιρμίνο απέτυχε να νικήσει τον Έντερσον σέρβιρε στον Αιγύπτιο το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Γκουαρντιόλα επιχείρησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, όμως η προσπάθεια του Σανέ δεν ήταν καλή και σταδιακά ο ρυθμός επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα. Οι «ρεντς» συνέχιζαν να δίνουν χώρο στο γήπεδο και με όπλο το άψογο transition σήκωσαν ξανά το «Άνφιλντ» στο… πόδι με τον Τσάμπερλεϊν να πιάνει ένα «τούβλο» έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Έντερσον (2-0, 21’).

Με το πέρασμα των λεπτών, οι πολίτες άρχισαν να χάνουν δυνάμεις και οι ρεντς βρήκαν την ευκαιρία να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να πάρουν ανάσες. Η Σίτι άρχισε να πιέζει και πάλι μετά το 80’ όμως και αυτή τη φορά οι αμυντικοί του Κλοπ είχαν απάντηση στα γεμίσματα που έβγαιναν προς την περιοχή τους.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Τσάμπερλεϊν (85’ Μορένο), Χέντερσον, Μανέ, Σαλάχ (52’ Βαϊνάλντουμ), Φιρμίνο (71’ Σολάνκε)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Κομπανί, Γκιντογκάν (57’ Στέρλινγκ), Λαπόρτ, Νταβίντ Σίλβα, Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε, Σανέ, Ζέσους

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση