Καθάρισε ο Πογκμπά στη Βέρνη

Τη νίκη με 3-0 πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις, με πρωταγωνιστή τον Γάλλο μέσο

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το καθήκον της, πέρασε με 2-0 από την έδρα της Γιουνγκ Μπόις, με τον Πολ Πογκμπά να δίνε απαντήσεις στην κριτική που δέχεται.

Στο 9ο λεπτό ο Μπαμπού έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Ορό πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω και στο 14’ ο Λουκάκου έμεινε όρθιος στην περιοχή κι έκανε από αριστερά το σουτ αλλά αστόχησε για ελάχιστα.

Στο 16’ ο Καμαρά έπιασε μακρινό σουτ και ο Ντε Χέα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 22’ ο Σο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ράσφορντ έβαλε την προβολή αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 32ο λεπτό ο Φάσναχτ άδειασε τον Νταλό κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Σο από κοντά αστόχησε, ενώ στο 34’ ο Ντε Χέα είπε όχι σε σουτ του ίδιου παίκτη.

Όμως στο 35’, ο Πογκμπά πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής και με φοβερό σουτ έγραψε το 0-1.

Στο 39ο λεπτό μετά από κόρνερ του Φρεντ ο Λίντελεφ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 43’ ο ρέφερι έδωσε πέναλτι για χέρι του Μπαμπού και ο Πογκμπά από την άσπρη βούλα έκανε το 0-2.

Στο 48’ ο Μαρσιάλ απέφυγε ιδανικά τον Καμαρά αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ στο 52’ ο Βον Μπαλμούς βγήκε και πρόλαβε τον Λουκάκου. Και τελικά στο 66’ ο Πογκμπά έβγαλε όμορφα για τον Μαρσιάλ στα αριστερά κι εκείνος με πλασέ έκανε το 0-3.

Στο 74ο λεπτό ο Σουλεϊμάνι εκτέλεσε το κόρνερ αλλά ο Καμαρά έχασε το άχαστο εξ επαφής και στο 79’ μετά από σέντρα του Σο, ο Μάτα έπιασε σουτάρα στην κίνηση αλλά δεν βρήκε τέρμα.