Ίντερ - Τότεναμ 2-1: Οι Ιταλοί επέστρεψαν και μάλιστα με ανατροπή!

Ικάρντι και Βεσίνο έφεραν τα πάνω κάτω

Σε μια ματσάρα με τα όλα της η Ίντερ έκανε τη διαδρομή κόλαση – παράδεισος σε μερικά μόλις λεπτά. Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ με τον Έρικσεν στο 53’ και ενώ όλα έμοιαζαν τελειωμένα, ο Ικάρντι στο 85’ και ο Βεσίνο στο 92’ έφεραν τα πάνω κάτω.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

A’ ημίχρονο

Πιο δυνατά μπήκε η Ίντερ στο παιχνίδι με τον ενθουσιασμό της για την επιστροφή της στην κορυφαία διασυλλογική να είναι φανερός. Παρά το γεγονός όμως πως πατούσε καλύτερα τα σουτ των Ναϊγκολά στο 9’ και Βοσίνο στο 15’ έφυγαν πάνω απ’ την εστία. Ανάμεσα στις δυο φάσεις της Ίντερ υπήρξε μια ωραία εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν στο 14’ με τον Χαντάμοβιτς να του λέει όχι. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο με τις δυο ομάδες να ανταλλάσσουν την υπεροχή ανά τακτά διαστήματα. Στο 33’ ο Μπρόζοβιτς επιχείρησε ένα σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 37’ ο Έρικσεν έστειλε μια μαγική πάσα στον Κέιν, ο Άγγλος επιθετικός πέρασε τον Χαντάνοβιτς αλλά βγήκε μαζί με την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου η Ίντερ απείλησε με τον Πολιτάνο και ένα σουτ από καλή θέση το οποίο πέρασε έξω. Η Τότεναμ όμως κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και στο 53’ με διπλή προσπάθεια του Έρικσεν άνοιξε το σκορ για το 0-1 με σουτ το οποίο κόντραρε και στον Μιράντα. Στα επόμενα λεπτά ακολούθησαν δυο σουτ του Σον και του Λαμέλα με τον Χαντάμοβιτς να τους λέει όχι. Στο 69’ ο Λούκας Μόουρα έδωσε έξυπνα στον Λαμέλα, ο οποίος πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Κέιν, όμως ο Χαντάμοβιτς έπεσε μπροστά απ’ τον Άγγλο επιθετικό και μάζεψε τη μπάλα. Στο 81’ ο Καντρέβα δοκίμασε το πόδι του από καλή θέση όμως δεν βρήκε στόχο, όπως ούτε και ο Ντάιερ στο 84’. Τελικά ο Ικάρντι στο 85’ με μια σουτάρα απ’ το ύψος της περιοχής έγραψε το 1-1 και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Στο 90+2 η Ίντερ έφερε τα πάνω κάτω με τον Βεσίνο να βάζει την υπογραφή του στην ανατροπή καθώς νίκησε τον Βορμ με το κεφάλι.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ίντερ (Σπαλέτι): Ζήτησε απ’ την ομάδα να μπει δυνατά με ενθουσιασμό και φωνάξει την επιστροφή της στο Τσάμπιον Λιγκ, όμως παρά το γεγονός πως ο ενθουσιασμός υπήρχε το τέρμα δεν ήρθε στα πρώτα λεπτά. Υπήρχε όμως μια αναρχία στο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο το πλήρωσε με το τέρμα του Έρικσεν. Τελικά ο Ικάρντι και ο Βεσίνο έσωσαν την παρτίδα

Τότεναμ (Ποτσετίνο): Πρώτος στόχος της Τότεναμ ήταν να προσέξει στην άμυνα της και έπειτα να βρει το τέρμα. Μπήκε νωθρά στο παιχνίδι όμως στην πορεία με τις οδηγίες του Ποτσετίνο η Τότεναμ άλλαξε πρόσωπο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε και το τέρμα του Έρικσεν το οποίο ελευθέρωσε τους παίκτες. Στα τελευταία όμως λεπτά η Τότεναμ έσβησε και μοιραία ήρθε η ανατροπή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ίντερ: Ο Χαντάμοβιτς έσωσε πολλές φορές την ομάδα του. Ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας. Βέβαια τη διαφορά την έκανε ο Ικάρντι που έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης.

Τότεναμ: Ο Έρικσεν σκόραρε και είχε μεγάλη συμβολή στο παιχνίδι της Τότεναμ. Τελικά το τέρμα του δεν ήταν αρκετό.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ίντερ: Ο Σκρίνιαρ δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί ως δεξί μπακ. Ήταν κακός και έχασε πολλές μάχες

Τότεναμ: Ο Κέιν δεν πήρε μπάλα και δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Στη μοναδική φάση που βρήκε πέρασε τον τερματοφύλακα, όμως άνοιξε τη μπάλα και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει