Γλυκιά ήττα για τη Γαλατά, στο Europa League οι Τούρκοι!

Η Γαλατασαράι ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από την Πόρτο, όμως πήρε την 3η θέση και το εισιτήριο για το Europa League, χάρη στο 1-0 της Σάλκε με τη Λοκομοτίβ

Στον 4ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ το ενδιαφέρον ήταν αποκλειστικά στο ποιος θα πάρει την 3η θέση και θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις στο Europa League. Κι αυτό διότι, οι δυο πρώτες είχαν «κλειδώσει» από Πόρτο και Σάλκε.

Η Γαλατασαράι μπορεί να ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της από τους Πορτογάλους, έπειτα από ένα «τρελό» παιχνίδι, όμως, χάρη στο 1-0 της Σάλκε επί της Λοκομοτίβ πήρε το «εισιτήριο» για το Europa League. Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν τον όμιλο ως τρίτοι και συνεχίζουν στην Ευρώπη. Πρωτιά για την Πόρτο, στη δεύτερη θέση η Σάλκε.

Στο ματς της Τουρκίας, ο Φελίπε στο 17’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 42’ ο Μαρέγκα με πέναλτι έκανε το 0-2 για να «παγώσει» τους οπαδούς των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, η Γαλατά έβγαλε μια πρώτη αντίδραση και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με πέναλτι του Φεγκουλί.

Στην επανάληψη, η Πόρτο ξεκίνησε πιο δυνατά και σκόραρε για τρίτη φορά με τον Ολιβέιρα στο 57’. Από εκεί και πέρα οι ποδοσφαιριστές της Γαλατασαράι πίεσαν, κατάφεραν να μειώσουν με τον Ντερντιγιόκ στο 65’ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση δυο λεπτά αργότερα, όταν ο Φεγκουλί εκτέλεσε ξανά πέναλτι όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, το 2-3 έμεινε μέχρι το τέλος και άπαντες έμειναν ικανοποιημένοι.

Στο παιχνίδι της Γερμανίας, το 0-0 παρέμενε μέχρι το τέλος και όλα έδειχναν ότι Σάλκε και Λοκομοτίβ θα έμεναν στην ισοπαλία. Ένα γκολ, όμως, από τον Σοπφ στο 90’ έδωσε τη νίκη στους Γερμανούς και έσβησε κάθε ελπίδα για τους Ρώσους.