Γιουβέντους – Βαλένθια 1-0: Ο Σούπερ Μάριο έκανε τη διαφορά

Πήρε την πρόκριση η Γιουβέντους

Τέλος παιχνιδιού στο Τορίνο με την Γιουβέντους να παίρνει την νίκη και να εξασφαλίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από την άλλη η Βαλένθια το πάλεψε αλλά με τη νίκη της Γιουνάϊτεντ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου αποχεραίτησε το Τσάμπιονς Λιγκ. Σκόρερ του παιχνιδιού ο Μάριο Μάντζουκιτς μετά την πάσα πάρα βάλε από τον Ρονάλτο. Χάϊλαιτ του παιχνιδιού η απίστευτη απόκρουση του Σέζνι στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης που έβγαλε την μπάλα από τα δίκτια.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο δεν έιχε καθόλου ρυθμό με τις δυο ομάδες να προσφέρουν ένα πολύ φτωχό θέμα. Αυτό που αξίζει να σχολιαστεί είναι πως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα ήταν για την Βαλένθια στο 45ο λεπτό του ημιχρόνου μετά από την απίστευτη απόκρουση του Ζέσζνι στην κεφαλιά του Ντιακαμπί. Η Γιουβέντους ήταν η ομάδα που ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο αλλά ως προς την κατοχή της μπάλας. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο παρά δυο σουτ. Ένα από τον Ρονάλντο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και ένα από τον Κανσέλο που βγήκε λίγο έξω από την εστία του Νέτο. Ήταν περισσότερο ένα 45 τακτικής με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν το κέντρου που θα τους έδινε την δυνατότητα να έχουν περισσότερο τον έλεγχο του παιχνιδιού. Πολύ καλή ήταν και η αμυντική παρουσία της ομάδας του Μαρσελίνιο που κράτησε μακριά τους Ρονάλντο, Ντιμπάλα και Μάντζουκιτς.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ίδιο τέμπο που είδαμε στο πρώτο. Η Γιουβέντους να κρατά την μπάλα και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και από την άλλη η Βαλένθια να αμύνεται και να προσπαθεί να ξεπηδήσει στην επίθεση με την παραμικρή εύκαιρα που της δόθηκε. Μπορούμε να πούμε πως είχε κερδίσει μερικά μέτρα στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια αλλά χωρίς να καταφέρει να βάλει πίεση. Παρά τη νίκη της Γιουβέντους ήταν ένα φτωχό παιχνίδι με λιγοστές φάσεις. Στο 59ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε μια εκπληκτική ενέργεια στο αριστερό άκρο της άμυνας δίνοντας μια πάσα πάρε βάλε στον Μάντζουκιτς με τον Κροάτη να μην αστοχεί από κοντά και να κάνει το 1-0. Από εκείνο το σημείο η Γιούβε ήταν καλύτερη και δημιούργησε άλλες δυο πολύ καλές ευκαιρίες για τέρμα. Αρχικά ο Ρονάλτο με κεφαλιά σε ένα κόρνερ του Πιάνιτς με τον Νέτο να είναι εκεί και να δηλώνει παρόν και να αποσοβεί τον κίνδυνο.Στην συνέχεια ο Ρονάλντο επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από απόσταση με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να φεύγει ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι του Νέτο. Η Βαλένθια είχε τις δικές τις καλές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα. Αρχικά το πλασέ του Μπατσουαγί ήταν αδύναμο και βρήκε σε ετοιμότητα τον Σέζνι και στην συνέχεια ο Σόλερ έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής που ανάγκασε τον Σέζνι σε νέα εξαιρετική απόκρουση απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Παρά τις προσπάθειες από πλευράς των ποδοσφαιριστών της Βαλένθια δεν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και σε ένα ματς που κύλισε όπως ήθελαν δεν κατάφεραν αν έχουν βαθμολογικό όφελος.

Ένα παιχνίδι με λιγοστές ευκαιρίες που ήταν στα μέτρα της Βαλένθια η Γιουβέντους κατάφερε να πάρει τη νίκη και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Βαλένθια παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε δεν κατάφερε να έχει βαθμολογικό όφελος και αποχαιρέτησε το Τσάμπιονς Λιγκ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ο Ζοάο Κανσέλο ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε την διαφορά από την ομάδα του Αλέγκρι. Ο Πορτογάλος δεξιός αμυντικός σάρωσε ολόκληρη την δεξιά πλευρά της Γιουβέντους με τα τρεξίματα του δημιουργώντας αρκετούς κίνδυνους.

Η Βαλένθια πήγε στο παιχνίδι για να αμυνθεί και να κτυπήσει στην αντεπίθεση και το κατάφερε παρά την ήττα. Αν ο Ρονάλντο δεν είχε την έμπνευση στην φάση του 59ου λεπτού κατά πάσα πιθανότητα η Γιούβε δεν θα έβρισκε τον δρόμο προς τα δίκτια.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ο αγώνας ήταν σχεδόν σε όλο το διάστημα του ένα παιχνίδι κατοχής και κέντρου. Ο Βόσνιος δεν κατάφερε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα του. Έκανε αρκετά λάθη ειδικά στο χώρο του κέντρου και αντί για βοήθεια έβαζε δύσκολα στην ομάδα του.

Καθόλου καλή η επιθετική γραμμή της Βαλένθια που δεν έβαλε πίεση στην άμυνα της Γιουβέντους. Δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στους Κιελίνι και Μπονούτσι και άφησαν την ομάδα τους χωρίς να τελικές προσπάθειες.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ:

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Ο Ιταλός τεχνικός ήθελε να παρει τη νίκη για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση και τα κατάφερε. Χωρίς οι ποδοσφαιριστές του να πιάσουν ψηλά σημεία απόδοσης κατάφεραν να αποδράσουν με το τρίποντο.

Βαλένθια (Μαρσελίνιο): Κύριος στόχος του Ισπανού ήταν να κλείσει καλά την άμυνα του και να κρατήσει μακριά τους Ρονάλντο, Ντιμπάλα και Μάντζουκιτς. Τα κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό εκτός από την φάση που ο Μάντζουκιτς σκόραρε. Με άμυνα για σεμινάριο κράτησε χαμηλό το τέμπο του αγώνα κάτι που τον βόλεψε αλλά δεν είχε την τύχη να έχει στην μέρα τους την επιθετική γραμμή.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο Σκοτσέζος διαιτητής είχε ένα ήσυχο βράδυ. Σε μερικές διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών για πέναλτι ήταν κοντά στις φάσεις και ήταν σωστός.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Κιελίνι, Πιάνιτς, Ρονάλντο, Ντιμπάλα (Κόστα), Σάντρο (Γκουαντράδο), Ματουιντί, Μάντζουκιτς, Μπονούτσι, Κάνσελο, Μπεντανκούρ

Βαλένθια (Μαρσελίνιο): Νέτο, Γκάμπριελ, Κοντόγκμπια (Σόλερ), Γκέδες, Παρέχο, Ντιακχαμπί, Γκαγιά, Κοκλέν, Βας, Ροντρίγκο (Γκαμέϊρο), Μίνα (Μπατσουαγί)

Διαιτητής:  Γουίλιαμ Κόλουμ

Σκόρερ:-/-

Κίτρινες: Μπεντανκούρ, Γκουαρτράδο, Ματουϊντί / Γκάγια, Γκοτνόγμπια, Γκουέδες, Ντιακαμπί, Μπατσουαγί