Έκοψε την… πλάκα η Μπάγερν και διέλυσε την Μπενφίκα (vid)

Με κορυφαίο τον Άριεν Ρόμπεν πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη της φετινή εμφάνιση

Η Μπάγερν Μονάχου ξέσπασε πάνω στην Μπενφίκα την οποία φιλοξένησε στο Μόναχο διαλύοντας την με 5-1 παίρνοντας παράλληλα και βαθμολογικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στο Γιουρόπα Λιγκ συνεχίζουν οι «αετοί»!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και έδειξαν από το ξεκίνημα πως δεν έχουν όρεξη για μια ακόμη… γκέλα και ο Ρόμπεν άνοιξε το σκορ στο 13′ με μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια, «σκοτώνοντας» τον Βλαχοδήμο για το 1-0.

Ο Ολλανδός είχε κέφια και με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 30΄έγραψε το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του, Η ομάδα του Κόβατς όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη για το πρώτο ημίχρονο καθώς ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι κάρφωσε με κεφαλιά του Πορτογάλους για το 3-0 στο 36′!

Το πάλεψαν οι «αετοί», αλλά οι Βαυαροί δεν αστειευόντουσαν…

Ωστόσο με το «καλημέρα» στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Φερντάντεζ στο 46΄να σημειώνει το 3-1. Το βαρύ πυροβολικό της Μπάγερν όμως ήταν εκεί για να απαντήσει, με τον Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει το 4-1 με νέα κεφαλιά στο 50′.

Στην συνέχεια οι Βαυαροί κατέβασαν ρυθμό, ωστόσο βρήκαν και πέμπτο τέρμα με δράστη αυτήν την φορά τον Φρανκ Ριμπερί, με τον Γάλλο να διαμορφώνει το τελικό 5-1 και την Μπάγερν να σκορπίζει ίσως για πρώτη φορά την φετινή σεζόν χαμόγελα στους φίλους της που πήγαν να την υποστηρίξουν!

Πηγή: sportsking.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση