Δίλεπτη αντεπίθεση για τη Λιόν και ισοπαλία (2-2) με Σαχτάρ!

Το 0-2 της Σαχτάρ έγινε 2-2 χάρη σε δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά από τη Λιόν, σε χορταστικό παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μπορεί η Σαχτάρ να ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και να πήρε καθαρό προβάδισμα (0-2), αλλά η Λιόν έδειξε χαρακτήρα! Χάρη σε μεγάλη αντεπίθεση και δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά, πήρε ένα σημαντικό βαθμό ισοπαλία και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του 6ου ομίλου, έπειτα από δυο αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 45’. «Δράστης» ο Μαράες, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος επιθετικός ξαναχτύπησε. Με άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 70’ η Λιόν κατάφερε να μειώσει με κεφαλιά του Ντεμπελέ και δυο λεπτά αργότερα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με κοντινό πλασέ του Ντιμπουά! To 2-2 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τη Λιόν να καταφέρνει να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας και να παραμένει στην κορυφή.