Βίντι - ΑΕΚ 1-2: Άνοιξε τα φτερά της για τους ομίλους

Πολύ καλό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ...

Η ΑΕΚ στάθηκε όρθια στην Ουγγαρία και πήρε τη νίκη κόντρα στη Βίντι με 2-1, διατηρώντας ένα πολύ καλό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Ουζουνίδη θα φιλοξενήσει τους Ούγγρους την ερχόμενη Τρίτη στο ΟΑΚΑ, με στόχο να εξασφαλίσει το εισιτήριο. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο γκολ με τους Κλωναρίδη και Μπακασέτα, ενώ για τη Βίντι μείωσε ο Λάζοβιτς.

Επίσης, αυτή η νίκη είναι η 13η σερί για την ΑΕΚ, και το εν λόγω επίτευγμα αποτελεί το μεγαλύτερο ελληνικής ομάδας στην Ευρώπη.

Α’ ημίχρονο

Άσχημος ρυθμός, νεύρα, αποβολή και γκολ για την ΑΕΚ συμπεριελάμβανε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Μόλις στο 7ο λεπτό, η ομάδα του Ουζουνίδη κατέγραψε την πρώτη της ευκαιρία μετά από μακρινό συρτό σουτ από τον Λιβάγια, το οποίο κατέληξε λίγο έξω. Το παιχνίδι όμως δεν πρόσφερε θέαμα μέχρι το 23’ όταν ο ρέφερι απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Χούτζι μετά από σκληρό φάουλ (πάτημα στον Μπακασέτα). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα… αίματα άναψαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα διαδέχονταν το ένα το άλλο. Πέραν από τα νεύρα, η ΑΕΚ κατάφερε να ανακτήσει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 35’ άνοιξε το σκορ, μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών, ο Σιμόες έκανε το σουτ, ο Κόβατσικ απέκρουσε ασταθώς και ο Κλωναρίδης από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Η Βίντι προσπάθησε να αντιδράσει, και στο 39’ ο Φιόλα έπιασε -ανενόχλητος- την κεφαλιά με τον Μπάρκα να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλες τρεις φάσεις. Στο 41’ ο Κλωναρίδης κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στον Κόβατσικ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάνταλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να καταλήξει λίγο έξω, ενώ στο 44’ ο Μπακασέτας έπιασε εντυπωσιακό πλασέ, το οποίο εξουδετέρωσε ο αντίπαλος κίπερ.

Β’ ημίχρονο

Η ΑΕΚ με το… καλημέρα του δευτέρου μέρους πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων μετά από εξαιρετικό σουτ του Μπακασέτα από το ύψος της περιοχής. Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελαν στην ομάδα του «Δικεφάλου», καθώς ο σκόρερ δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 54’ για σκληρό φάουλ στον Νεγκό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν κινδύνους στην αντίπαλη εστία και στο 56’ ο Μάνταλος με κεφαλιά «ανάγκασε» τον Κόβατσικ να πραγματοποιήσει σπουδαία επέμβαση. Στο 62’ ο Χουλτ μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική των δικτύων. Από’ κείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι… αναθάρρεψαν και στο 67’ απείλησαν μετά από σουτ του Νεγκό το οποίο απέκρουσε ο Μπάρκας. Ένα λεπτό αργότερα, η Βίντι μείωσε σε 1-2, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Λάζοβιτς απέφυγε τον Λαμπρούπουλο και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Η ομάδα του Νίκολιτς συνέχισε να πιέζει και στο 78’ έχασε σπουδαία φάση όταν το σουτ του Στοπίρα κόντραρε και κατέληξε στον -μόνο- Νεγκό ο οποίος δεν κατάφερε από κοντινή απόσταση να σκοράρει. Το τελευταίο 10λεπτο ήταν για γερά νεύρα, όμως η ΑΕΚ κατέθεσε ψυχή και πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού.

Κοουτσάρισμα

Βίντι

Ότι κι αν είχε στο μυαλό του ο Μάρκο Νίκολιτς «γκρεμίστηκε» στο 23’, όταν η ομάδα του έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές. Ο τεχνικός της Βίντι παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-2-1, και πίεζε ψηλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ώστε να μην δώσει χώρους στην ΑΕΚ να δημιουργήσει φάσεις. Όμως, μετά την αποβολή, περιορίστηκε στα… αμυντικά της καθήκοντα. Όταν όμως έμεινε και ΑΕΚ με παίχτη λιγότερο, η ομάδα τους Ουγγαρίας έβαλε ξανά πίεση ψηλά.

ΑΕΚ

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 και προσπάθησε να πιάσει ρυθμό και να βγει οργανωμένα στην επίθεση. Στα αρχικά στάδια, η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, ενώ υστέρησε και στο παιχνίδι του άξονα, ωστόσο μετά την αποβολή βρήκε χώρους να κάνει το παιχνίδι της.

Διακριθέντες

Βίντι

Ο Λάζοβιτς έδωσε… σανίδα σωτηρίας στην ομάδα του καθώς μείωσε σε 1-2 για έδωσε ελπίδες στην Βίντι ενόψει του επαναληπτικού.

ΑΕΚ

Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι σκόρερ, με τον Κλωναρίδη να εκμεταλλεύεται πλήρως την ασταθή απόκρουση του αντίπαλου κίπερ, ενώ ο Μπακασέτας σημείωσε πολύ όμορφο γκολ για την ομάδα του. Επίσης, ο Μάνταλος ήτα… πανταχού παρών και βοήθησε πολύ ώστε να πάρει η ΑΕΚ το πολύ καλό αποτέλεσμα.

Απογοήτευσαν

Βίντι

Ο Νεγκό έχασε το… άχαστο. Στο 78’ αιφνιδιάστηκε από το σουτ του Σποτίρα, με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του και να την στέλνει λίγο έξω από την εστία της ΑΕΚ. Ίσως αν έκανε το 2-2 να ήταν διαφορετικά τα δεδομένα για τους Ούγγρους.

ΑΕΚ

Παρατηρήθηκε ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ στο γκολ που δέχθηκε και θα μπορούσε να το αποφύγει. Ωστόσο η ΑΕΚ έδειξε πως μπορεί να τα καταφέρει, και δεν παρατηρήσαμε κάποιον ποδοσφαιριστή που να υστέρησε.

Διαιτησία

Ο Τζανλούκα Ρόκι ήταν κοντά στις φάσεις, όμως τα… χάλασε στον πειθαρχικό έλεγχο. Στο 23’ απέβαλε τον Χούτζι με απευθείας κόκκινη κάρτα, όμως σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή κρίνεται ως αυστηρή. Ωστόσο, παράβαση υπάρχει, καθώς ο ποδοσφαιριστής της Βίντι πάτησε τον Μπακασέτα στον αστράγαλο και ο κανονισμός καλύπτει τον ρέφερι. Στο 31’ λανθασμένα δεν απέβαλε τον Νεγκό (έδειξε κίτρινη κάρτα) σε πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μάνταλο.

Στο δεύτερο μέρος, τα σκληρά φάουλ συνεχίστηκαν και στο 54’ ο Ιταλός διαιτητής απέβαλε τον Μπακασέτα για σκληρό φάουλ στον Νεγκό. Η φάση είναι πανομοιότυπη με την πρώτη αποβολή, ωστόσο το φάουλ του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ είναι πιο ξεκάθαρο για κόκκινη κάρτα, αν και η κίτρινη θα κρινόταν ως σωστή. Όσον αφορά τους βοηθούς διαιτητές, η παρουσία τους ήταν πολύ καλή.

Βίντι (Μάρκο Νίκολιτς): Κόβατσικ, Φιόλα, Βινίσιους, Γιούχαζ, Στοπίρα, Νικόλοφ (53' Τσέποβιτς), Νεγκό, Χάτζιτς, Χούζτι, Κόβακς, Λάζοβιτς.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Λαμπρόπουλος, Οικονόμου, Σιμόες, Γαλανόπουλος (67' Άλεφ), Μπακασέτας, Μάνταλος, Κλωναρίδης (82' Λόπες), Λιβάγια (86' Πόνσε).

Σκόρερ: 68' Λάζοβιτς / 35' Κλωναρίδης, 49' Μπακασέτας

Κίτρινες: Λάζοβιτς, Νεγκό / Κλωναρίδης, Γαλανόπουλος

Αποβολές: 23' Χούζτι (απευθείας) / 54' Μπακασέτας (απευθείας)

Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)