Βασιλεία - Μ. Σίτι 0-4: Σκέφτεται ήδη τον επόμενο αντίπαλο (vid)

Όντας το ξεκάθαρο φαβορί έκανε περίπατο μέσα στην Βασιλεία με 0-4

Ήταν το ξεκάθαρο φαβορί της αναμέτρησης και το απέδειξε επικρατώντας με σχετική ευκολία με 0-4. Ήδη σκέφτεται τον επόμενο αντίπαλό της αφού δεν έδωσε κανένα περιθώριο στην Βασιλεία η οποία απόψε πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη, καθώς και τα λάθη του πορτιέρο της. Τα γκολ για την Σίτι πέτυχαν οι Γκουντογκάν (14' 53'), Μπερνάρντο Σίλβα (18') και Αγουέρο (23').

Α΄Ημίχρονο:

Οι δυο ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο σε ένα παιγνίδι ανοικτό σε γενικές γραμμές στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 2’ για την Σίτι με τον Αγουέρο που έπιασε από σέντρα του Ντε Μπρούιν μια ωραία κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 6’ πήγε να απαντήσει η Βασιλεία όταν έχασε μεγάλη φάση με προϋποθέσεις που χάνεται για τους γηπεδούχους με τον Ομπερλίν. Δεν είδε την έξοδο του τερματοφύλακα της Σίτι και πλάσαρε αδύναμα και λανθασμένα, αντί να ντριμπλάρει και να περάσει τον Έντερσον. Στο 12’ η Βασιλεία ζήτησε πέναλτι για ένα πέσιμο του Όμπερλιν από τον Οταμέντι με τον Έρικσον να δίνει συνέχεια στο παιγνίδι. Δύσκολη φάση ακόμα και από τις επαναληπτικές προβολές.

Στο 14’ ο Γκουντογκάν πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Βασιλείας και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ μετά από σέντρα του Ντε Μπρούιν για το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 18' ο Μπερνάρντο Σίλβα με ένα σουτ-πλασέ θα διπλασιάσει τα τέρματα των «Πολιτών», ενώ στο 23’ ο Αγουέρο με ένα μακρινό δυνατό σουτ θα γράψει το 0-3. Ο Βάτσλικ δεν προσπάθησε καθόλου να αντιδράσει σ’ αυτή τη φάση και έτσι μοιραία από τα πολλά αμυντικά λάθη η Βασιλεία βρέθηκε να χάνει με τρία γκολ διαφορά. Στο 37’ σημειώθηκε και ένα καλό σουτ από τον Ντε Μπρούιν, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Μ’ αυτό το 0-3 οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Β΄ Ημίχρονο:

Με την κατοχή του πρώτου ημιχρόνου να είναι συντριπτική υπέρ της Σίτι με 73-27%, είχαμε επανέναρξη στον αγώνα. Ένα μακρινό σουτ μόλις στο 48’ του Ντε Μπρούιν ήταν ένα προμήνυμα του δευτέρου μέρους. Στο 49’ η Βασιλεία με τον Ελιονούσι δοκίμασε ένα σουτ με εξωτερικό φάλτσο, ο Έντερσον ήταν σε ετοιμότητα απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 53’ ο Γκουντογκάν με δεύτερο προσωπικό γκολ στην αναμέτρηση έκανε το 0-4 με ένα εκπληκτικό σουτ στο οποίο δεν έδινε περιθώρια αντίδρασης από τον Βάτσλικ. Στο 56’ ο Όμπερλιν έκανε ένα καλό σουτ, η μπάλα όμως έφυγε παράλληλα από την εστία. Στο 67’ ο Όμπερλιν έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει στο σκορ! Ο Στόκερ στην σέντρα, ο Όμπερλιν έκανε κακή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

Στην επόμενη φάση ο Ελιονούσι έκανε όμορφη ατομική ενέργεια, έπιασε τελικά ένα σουτ αλλά ο Έντερσον απέκρουσε και οι αμυντικοί απομάκρυναν. Στο 70’ η Βασιλεία κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, εκτελέστηκε απευθείας από τον Όμπερλιν και ο Έντερσον μάζεψε με δυσκολία.

Στο 74’ ο Βάτσλικ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση και αποσόβησε το 0-5 και το χατ τρικ από τον Γκουντογκάν. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με την Σίτι να πανηγυρίζει τη νίκη με 0-4 που ουσιαστικά της επιτρέπει να σκέφτεται τον επόμενο αντίπαλο.

Συνθέσεις:

Βασιλεία (Βίκι): Βάτσλικ, Λακρουά, Λανγκ, Σούτσι, Τσάκα, Ντιέ, Ριβέρος, Στόκερ (Αγιέτι 72'), Ελιονούσι (Μπούα 85'), Φράι, Όμπερλιν.

Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ντέλφ, Οταμέντι, Κομπανί, Γουόλκερ, Γκουντογκάν, Φερναντίνιο, Ντε Μπρούιν (Σίλβα 63'), Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ (Σανέ 57'), Αγουέρο (Ντανίλο 86')

Σκόρερ: - / Γκουντόγκάν (14', 53'), Μπερνάρντο Σίλβα (18'), Αγουέρο (23')

Κίτρινες: Τσάκα (38'), Ντιέ (89') / Φερναντίνιο (59'), Γκουντογκάν (89')