Ατλέτικο Μαδρίτης - Γιουβέντους 2-0: Με Καρδιά, με ψυχή και φεύγει για τους «8» η Ατλέτικο! (vid)

Πολύ σημαντικό βήμα για την ομάδα του Ντιέγο Σιμεόνε

Ματσάρα στο Wanda Metropolitano με την Ατλέτικο Μαδρίτης να παίρνει την νίκη με 2-0 ενάντια στην Γιουβέντους χάρις τα γκολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο (78'-83') των Χιμένεζ-Γκοδίν και έτσι πάει στον επαναληπτικό στο Τορίνο (12/03) με αυτό το πολύ σημαντικό προβάδισμα. Μέτριο 2ο ημίχρονο για την Γιουβέντους, καλείται να αλλάξει πολλά εάν θέλει να περάσει στα προημιτελικά.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να δημιουργούν εκπληκτική ατμόσφαιρα. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Γκριεζμάν έκανε το σουτ, με τον Ματουιντί να κάνει κάποια επαφή μαζί του, ωστόσο σωστά δεν δόθηκε πέναλτι. Στο 8’ ο Ρονάλντο κέρδισε φάουλ από τον Χιμένεζ, και το εκτέλεσε απευθείας από τα 30 μέτρα, με τον Όμπλακ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 12’ ο Πιάνιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κιελίνι έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να πηγαίνει λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Στο 23’ ο Άλεξ Σάντρο έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μάντζουκιτς έπιασε την κεφαλιά ωστόσο δεν ανησύχησε την εστία του Όμπλακ. Στο 26’ ο Ντε Σίλιο ανέτρεψε τον Ντιέγκο Κόστα και παρόλο που αρχικά δόθηκε πέναλτι, εντούτοις χάρις το VAR, ορθά δόθηκε φάουλ εκτός περιοχής. Το φάουλ εκτέλεσε απευθείας και με πολύ δύναμη ο Γκριεζμάν, ωστόσο ο Σέζνι ήταν έτοιμος και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 34’ ο Ντιμπάλα επιχείρησε το μακρινό σουτ, με τον Όμπλακ να μαζεύει πολύ εύκολα και έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με τον Ρονάλντο να κάνει το μακρινό σουτ, ωστόσο αυτό δεν ήταν καθόλου καλό. Στο 51’ η Ατλέτικο έχασε την ευκαιρία του αγώνα μέχρι εκείνο το λεπτό. Ο Γκριεζμάν έβγαλε μόνο τον Ντιέγκο Κόστα κι αυτός σε τετ α τετ με τον Σέζνι έστειλε απελπιστικά την μπάλα έξω. Στο 53΄η Ατλέτικο έχασε νέα μεγάλη ευκαρία, αυτή τη φορά με τον Γκριεζμάν ο οποίος «κρέμασε» τον Σέζνι ωστόσο η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι! Ο ρυθμός παρέμενε πολύ καλός, ωστόσο το μόνο που έλειπε από το παιχνίδι ήταν κάποιο γκολ. Στο 70’ ο Μοράτα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα μετά την σέντρα του Λουίς, ωστόσο μετά τη χρήση του VAR από τον διαιτητή το γκολ ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ του Ισπανού επιθετικού στον Κιελίνι. Στο 78’ όμως ο Χιμένεζ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά την κεφαλιά του Μοράτα και έκανε το 1-0 για την Ατλέτικο. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά η Ατλέτικο έκανε το 2-0 στο 83’ με τον Γκοδίν αυτή τη φορά με πλασέ εντός περιοχής και με την μπάλα να βρίσκει και στον Ρονάλντο. Στο 89’ ο Μπερναρντέσκι έκανε δυνατό σουτ ωστόσο ο Όμπλακ απέκρουσε εντυπωσιακά και το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Ατλέτικο: Αναμφίβολα οι δύο της σκόρερ, το κεντρικό αμυντικό δίδυμο Χιμένεζ-Γκοδίν, οι οποίοι όχι μόνο ήταν καλοί αμυντικά αλλά εν τέλει έδωσαν την λύση στην ομάδα του Σιμεόνε.

Γιουβέντους: Παρόλο που έκανε ένα πολύ καλό 1ο ημίχρονο, εντούτοις στο 2ο ημίχρονο απογοήτευσε με πολλούς ποδοσφαιριστές την να πέφτουν αγωνιστικά.

Απογοήτευσαν:

Ατλέτικο: Δεν απογοήτευσε κάποιος, δεν ήταν όμως τόσο καλή η απόδοση του Τόμας αλλά βοήθησε σημαντικά σε κάποια σημεία του αγώνα.

Γιουβέντους: Πολύ κακό παιχνίδι από τους Ντιμπάλα-Μάντζουκιτς, ήταν εκτός φάσεων και δεν συνείσφεραν ουσιαστικά στο επιθετικό κομμάτι. Μέτριος και ο Ρονάλντο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, εκτός από κάποιες στιγμές.

Κοουτσάρισμα:

Ατλέτικο (Σιμεόνε): Το σύνολο του έπαιξε με σθένος στο 2ο μέρος και πήρε δίκαια τη νίκη-προβάδισμα. Καλείται πλέον να διαχειριστεί αυτό το αποτέλεσμα στο Τορίνο.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Πολύ κακό 2ο μέρος για την ομάδα του. Έχει ένα βουνό πλέον να ανέβει, με το κλίμα να είναι σίγουρα εναντίον του εάν αποκλειστεί από τους «16» η Γιουβέντους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ατλέτικο: Όμπλακ, Χουάνφραν, Γκοδίν, Χιμένεζ, Λουίς, Κόκε (Κορέα 67'), Τόμας (Λεμάρ 61'), Ρόντρι, Σαούλ, Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα (Μοράτα 57')

Γιουβέντους: Σέζνι, Κιελίνι, Μπονούτσι, Ντε Σίλιο, Σάντρο, Πιάνιτς (Τσαν 72'), Μπεντανκούρ, Ματουιντί (Κανσέλο 84'), Ρονάλντο, Ντιμπάλα (Μπερναρντέσκι 80'), Μάντζουκιτς

Σκόρερς: Χιμένεζ, Γκοδίν /-

Κίτρινες Κάρτες:  Ντιέγκο Κόστα, Τόμας, Γκριεζμάν / Σάντρο