Ανατροπή κορυφής για Μπάγερν

Οι Βαυαροί βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά τελικά πήραν ισοπαλία 3-3 και πέραν πρώτοι

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Μπάγερν πήρε ισοπαλία 3-3 από τον Άγιαξ και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο με τον Αίαντα να μένει δεύτερος.

Μόλις στο 4ο λεπτό οι Βαυαροί απείλησαν με τον Λεβαντόφσκι για να απαντήσει ο Άγιαξ στο 10' με κεφαλιά του Τάντιτς που δεν βρήκε στόχο. Στο 13' όμως ο Γκνάμπρι βρήκε τον "Λέβα" και αυτός με πλασέ έκανε το 0-1. Ο Πολωνός φορ βρέθηκε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 27' όμως ο Ονάνα έκανε εξαιρετική επέμβαση με το κεφάλι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ζιγιέκ έκανε το σουτ με τον Νόιερ να μπλοκάρει.

Στην επανάληψη ο Άγιαξ ισορρόπησε το ματς και στο 61' ήρθε η ισοφάριση όταν μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια ο Τάντιτς σκόραρε προ κενής εστίας. Η Μπάγερν είχε ευκαιρία στο 66' με τον Λεβαντόφσκι να μην νικά τον Ονάνα. Στο επόμενο λεπτό ο Άγιαξ έμεινε με δέκα όταν ο Βέμπερ είδε κόκκινη για μαρκάρισμα στον Γκορέτζκα. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 75' όταν αποβλήθηκε και ο Μίλερ για χτύπημα στον Ταλιαφίκο.

Στο 81' ο Μπόατενγκ ανέτρεψε τον Ντόλμπεργκ και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Τάντιτς το εκτέλεσε και έκανε το 2-1. Πέντε λεπτά μετά όμως ήταν η σειρά της Μπάγερν να πάρει πέναλτι (Ταλιαφίκο στον Αλκάνταρα). Ο Λεβαντόφσκι εκτέλεσε σωστά και ισοφάρισε. Σο 91ο λεπτό ήρθε η ανατροπή με τον Κομάν ναα γράφει με σουτ του 2-3. Τελικά ο Άγιαξ γλίτωσε την ήττα στο 95' όταν ο Ταλιαφίκο διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Βέμπερ, Ντε Λιχτ, Ταλιάφικο, Μαζραουί, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Φαν ντε Μπεκ (78'Ντόλμπεργκ), Τάντιτς, Ζιγιέκ, Νέρες (89'Χούντελααρ)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ζίλε, Κίμιχ, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Ραφίνια, Ριμπερί (71'Κομάν), Γκορέτζκα (89'Ρενάτο Σάντσες), Γκνάμπρι (62'Τιάγκο Αλκάνταρα), Μίλερ, Λεβαντόφσκι

Πηγή: aek365.com