«Πλήγωσε» την πρώην ο Σαλάχ! (vids)

Δυο γκολ και δυο ασίστ από τον Αιγύπτιο

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Σε one man show μετέτρεψε τον αγώνα στο Άνφιλντ ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος «πλήγωσε» την πρώην του ομάδα, πετυχαίνοντας τα δυο πρώτα γκολ της Λίβερπουλ και σερβίροντας  άλλα δυο σε Μανέ και Φιρμίνιο, στην μεγάλη νίκη των «reds» επί της Ρόμα με 5-2. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι με τη Ρόμα χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 35ο λεπτό. Ο Αιγύπτιος έπιασε ένα τρομερό φαλτσαριστό πλασέ μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Άλισον αφού προηγουμένως είχε χτυπήσει και στο οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αιγύπτιος δέχτηκε μια εκπληκτική κάθετη πάσα από τον Φιρμίνιο και πλάσαρε υποδειγματικά τον εξερχόμενο Άλισον, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο 56ο λεπτό ο Σαλάχ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μανέ ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Άλισον.  Πέντε λεπτά αργότερα ο Αιγύπτιος έκανε ξανά τη γνωστή του κίνηση από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Φιρμίνιο.

Στο 69ο λεπτό ο Βραζιλιάνος πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ με ωραία κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Η Ρόμα πέτυχε δυο γκολ στα τελευταίο δεκάλεπτο με τους Τζέκο και Περότι, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 5-2.

Να σημειωθεί ότι ο Σαλάχ δεν πανηγύρισε τα γκολ που πέτυχε ως ένδειξη σεβασμού προς την πρώην του ομάδα.

Ο super star της Λίβερπουλ έφτασε τα 10 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ και τα 43 σε όλες τις διοργανώσεις στη φετινή αγωνιστική περίοδο.