Αφεντικό η Μπάγερν στη Λισσαβόνα

Νίκησε με 2-0 την Μπενφίκα

Η Μπάγερν έδειξε με το καλημέρα ότι θα είναι το απόλυτο αφεντικό του ομίλου της ΑΕΚ επικρατώντας με 2-0 της Μπενφίκα. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι να ελευθερώνεται ωραία και να σουτάρει στη γωνία του Βλαχοήμου.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ρόμπεν έκανε το σουτ με τον Έλληνα γκολκίπερ να διώχνει. Η Μπενφίκα είχε φάση στο 28' με τον Νόιερ να λέει "όχι" στον Σάλβιο. Στο 40' ο Ρόμπεν έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει δεύτερο γκολ για την Μπάγερν. Στην επανάληψη τους Πορτογάλους "σκότωσε" ένα δικό τους παιδί.

Ο Σάντσες ξεκίνησε μια φάση από την άμυνα και τελικά ήταν αυτός που με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0. Ο Γκνάμπρι στο 69' σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο 83' η Μπενφίκα είχε φάση με τον Ζίφκοβιτς.