6ος όμιλος: Η Νάπολι «φτιαγμένη», η Σίτι… αγχωμένη! (vids)

Τι έγινε στον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ

Κανένα αστείο σαν αυτό της πρεμιέρας δεν επέτρεψε η Νάπολι! Την ώρα που η Μαν. Σίτι λύγιζε απρόσμενα δύσκολα τη Σαχτάρ (2-0), οι «παρτενοπέι» καθάριζαν με άνεση και στιλ τη Φέγενορντ (3-1).

Αγριεμένη για την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League -που εντέλει την κατέκτησε εύκολα- παρουσιάστηκε η Νάπολι.

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και διαθέτοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ, οι «παρτενοπέι» καθάρισαν τη Φέγενορντ και πήραν το απαραίτητο τρίποντο (3-1) μετά την γκέλα της πρεμιέρας στο Ντόνετσκ.

Αντίθετα, η Μάντσεστερ Σίτι τα βρήκε περισσότερο δύσκολα απ’ όσο αναμενόταν απέναντι στη Σαχτάρ, ωστόσο επικράτησε κι εκείνη 2-0 και ντούμπλαρε τις νίκες της στον 6ο όμιλο.

Νάπολι-Φέγενορντ 3-1

Κανένα περιθώριο στη Φέγενορντ να σκεφτεί ότι μπορεί να πάρει κάτι στο «Σαν Πάολο» δεν άφησε η Νάπολι. Πριν καν συμπληρωθεί δεκάλεπτο, οι «παρτενοπέι» είχαν πάρει ήδη προβάδισμα (χάρη σε ωραίο σουτ του Ινσίνιε στο 7’) και μπορεί να… μπερδεύτηκαν στο πώς θα το αφιερώσουν στον άτυχο Μίλικ, αλλά δεν μπερδεύτηκαν καθόλου στο πώς να το αξιοποιήσουν.

Γιατί ήλεγξαν απόλυτα το ματς από ‘κει και πέρα και ουσιαστικά το κλείδωσαν με την έναρξη του β’ μέρους, όταν ο Μέρτενς με κοντινό πλασέ καθάρισε πρόωρα τη νίκη. Βέβαια, οι Ολλανδοί θα μπορούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ωστόσο ο Ρέινα απέκρουσε πέναλτι του Τούρνστρα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Καγιεχόν τους «πλήγωσε» μια ακόμα φορά (από ασίστ του Μέρτενς) και δεν τους επέτρεψε τίποτα περισσότερο από το να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Άμραμπατ.

Μάντσεστερ Σίτι-Σαχτάρ 2-0

Στα προηγούμενα τέσσερα παιχνίδια για πρωτάθλημα και Champions League η Σίτι είχε ισάριθμες νίκες και… 20 γκολ ενεργητικό. Σήμερα ωστόσο τα βρήκε μπαστούνια από τη δυναμική Σαχτάρ. Για ένα ημίχρονο λοιπόν οι Ουκρανοί κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση της ομάδας του Γκουαρντιόλα. Δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα ωστόσο στην έναρξη του β’ μέρους, όταν ο Ντε Μπρόινε (με άψογο φαλτσαριστό σουτ) ξεκλείδωσε την άμυνά τους.

Έστω κι έτσι όμως κατάφερναν να μένουν μέσα στο παιχνίδι. Κάτι στο οποίο συνέβαλε και ο Πιατόφ (αποκρούοντας πέναλτι του Αγουέρο στο 73’). Δεν κατάφεραν όμως να βρουν το γκολ που θα έκανε… κηδεία στο Μάντσεστερ και εντέλει ο Στέρλινγκ κατάφερε στο 90’ (από ασίστ του Μπερνάρντο Σίλβα) να σφραγίσει τη νίκη που κρατά τους «πολίτες» αφεντικά του 6ου ομίλου.