Σούπερ ανατροπή

Με πρωταγωνιστή ακόμη ένα παιχνίδι τον Μεσούτ Οζίλ η Άρσεναλ πραγματοποίησε σούπερ ανατροπή στην Βουλγαρία και επικράτησε με 3-2 της Λουντογκόρετς. Οι Βούλγαροι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (12’ και 15’) πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Παρόλα αυτά οι «κανονιέρηδες» δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και αντέδρασαν για να φτάσουν στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο με γκολ του Τσάκα στο 20’ και του Ζιρού στο 42’. Πλέον στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ έψαχνε το νικητήριο γκολ και αυτό ήρθε στο 82’ από τον άνθρωπο που έκανε χατ-τρικ την προηγούμενη αγωνιστική και έδωσε την ασίστ στον Τσάκα σήμερα, τον Μεσούτ Οζίλ. Έτσι οι «κανονιέρηδες» παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου με 10 βαθμούς όσους και η Παρί Σεν Ζερμέν και ο επόμενος αγώνας μεταξύ τους θα κρίνει πιθανότατα και την πρωτιά στον όμιλο.

Στον άλλο αγώνα του πρώτου ομίλου η Παρί λίγο έλειψε να πάθει την ζημιά απέναντι στην γηπεδούχο Βασιλεία. Οι Παριζιάνοι αν και προηγήθηκαν στο 43’ με τον Ματουιντί ισοφαρίστηκαν στο 76’ από τον Ζούφι. Για να πάρουν εν τέλει οι Γάλλοι την νίκη χρειάστηκε οι Ελβετοί να μείνουν με 10 παίκτες και να σκοράρει ο Μενιέρ στο 90’.

Μετά από αυτά τα αποτελέσματα οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.